Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin z kontraktem na produkcję śmigłowców MH-60R Seahawk dla Hiszpanii

Fot. Royal Australian Navy

12 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji i dostawy wielozadaniowych śmigłowców pokładowych MH-60R Seahawk do Hiszpanii.

Październikowa umowa jest pokłosiem zawarcia międzyrządowego porozumienia LOA w sprawie sprzedaży wiropłatów, co miało miejsce w pierwszej połowie bieżącego roku. Kontrakt ma wartość 379,5 mln USD i ma zostać zrealizowany do marca 2027 roku. Ogółem Hiszpanie zamówili osiem śmigłowców, które pozwolą na zapoczątkowanie procesu wymiany sprzętowej lotnictwa morskiego – wycofywanie obecnie używanych (dwunastu) SH-60B Seahawk rozpocznie się w 2025 roku. Może to oznaczać, że w przyszłości zakupy MH-60R przez Madryt mogą być kontynuowane.

Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż ośmiu MH-60R Seahawk w marcu 2022 roku. Wówczas, wraz z elementami dodatkowymi, całość wyceniono na maksymalną kwotę do 950 mln USD. Rząd hiszpański zatwierdził zakup na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku.

Obecnie w Europie MH-60R Seahawk są eksploatowane przez Danię, a wkrótce dostawy seryjnych maszyn rozpoczną się do Grecji (cztery z opcją rozszerzenia o kolejne trzy). Poza Hiszpanią zgodę na zakup uzyskała już Norwegia (sześć sztuk). Dodatkowo zainteresowanie zakupem wyrażają inne państwa kontynentu – działania marketingowe skupiają się m.in. na kolejnych krajach skandynawskich, Rumunii oraz Polsce.

Ze względu na tryb produkcyjny, obecnie większość śmigłowców MH-60R Seahawk wytwarzanych przez korporację Lockheed Martin trafia na eksport. Obecne umowy obejmują produkcję dla Grecji, Indii, Australii, Republiki Korei oraz Hiszpanii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc