Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin dostarczy MH-60R Seahawk do Norwegii

Fot. NATO

26 października amerykański Departament Obrony poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji i dostawy sześciu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych MH-60R Seahawk do Norwegii.

Październikowa umowa ma wartość 364,3 mln USD i ma zostać zrealizowana do lipca 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, w całości pochodzące od zamawiającego. Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż w kwietniu bieżącego roku, rząd norweski nie poinformował kiedy doszło do podpisania międzyrządowej umowy LOA. Zgodnie z deklaracjami rządu w Oslo, maszyny mają zostać dostarczone w latach 2025-27 w konfiguracji wielozadaniowej (z elementami wyposażenia pozwalającymi na montaż komponentów służących do lokalizacji i zwalczania okrętów podwodnych). Nieoficjalnie wiadomo, że w celu przyspieszenia procesu dostaw Amerykanie zobowiązali się przekazać trzy MH-60R Seahawk ze slotów przeznaczonych dla US Navy.

Norwegia zdecydowała się na interwencyjny zakup sześciu śmigłowców tego typu po nagłym wycofaniu z eksploatacji dotychczas używanych NHIndustries NH90NFH. Według dostępnych informacji, personel rozpoczął szkolenie i zapoznanie się z MH-60R Seahawk w Danii. Nie można wykluczyć, że wkrótce zamówienie zostanie rozszerzone o kolejne, łączne potrzeby oscylują w granicach czternastu sztuk.

Dla programu MH-60R Seahawk to kolejny, w ostatnich tygodniach, sukces. 12 października podpisano kontrakt na produkcję i dostawę ośmiu maszyn tego typu dla Hiszpanii. Oba państwa dołączą do Danii oraz Grecji, które już zakupiły MH-60R Seahawk. Obecnie działania marketingowe producenta obejmują m.in. inne państwa skandynawskie, Rumunię oraz Polskę. Ze względu na tryb produkcyjny, obecnie większość śmigłowców MH-60R Seahawk wytwarzanych przez korporację Lockheed Martin trafia na eksport. Obecne umowy obejmują produkcję dla Grecji, Indii, Australii, Republiki Korei oraz Hiszpanii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc