Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Departament Stanu zatwierdza I fazę prac programu AUKUS

Fot. US Navy

1 grudnia amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu australijskiego zapytania ofertowego dotyczącego realizacji I fazy programu AUKUS, która ma obejmować m.in. uzyskanie kompetencji w zakresie eksploatacji okrętów podwodny o napędzie atomowym.

Jak wskazuje upubliczniony dokument Departamentu Stanu, wycena amerykańska opiewa na maksymalną kwotę 2 mld USD. Władze australijskie są zainteresowane zakupem usługi szkolenia personelu, urządzeń szkolno-treningowych wraz z niezbędnym wsparciem logistycznym i szkoleniowym. W przypadku zawarcia umowy, prace będą realizowane w koncernach stoczniowych Huntington Ingalls Industries w Newport News oraz General Dynamics Electric Boat w Groton, a dodatkowo także w firmie Systems Planning Analysis w Aleksandrii.

Zgodnie z planem, w ramach programu AUKUS władze Australii planują (w pierwszym etapie) zakupić trzy szturmowe okręty podwodne o napędzie atomowym typu Virginia. W drugim Australijczycy mają budować wspólnie z Brytyjczykami nową generację jednostek tej klasy, które kryją się obecnie pod kryptonimem SSN-AUKUS. Pierwszy z nich ma trafić do Royal Australian Navy w latach 40. XXI wieku.

Obecnie Australijczycy, aby efektywnie wykorzystywać okręty podwodne o napędzie atomowym, muszą rozpocząć wieloletni program budowy kompetencji w zakresie szkolenia i zdobycia doświadczeń.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc