Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Damen informuje o postępach budowy patrolowców dla Pakistanu

Fot. Damen

13 października holenderska grupa stoczniowa Damen poinformowała o postępach realizacji zamówienia na dwa okręty patrolowe OPV 2600 zakontraktowane przez Marynarkę Wojenną Pakistanu.


Dzień wcześniej, 12 października, w stoczni Damen Shipyards Galati w Gałaczu nad Dunajem odbyła się uroczystość położenia stępki pierwszego z zamówionych okrętów oraz uruchomienia procesu palenia blach do budowy drugiej jednostki. Wśród gości w rumuńskimi mieście znalazł się szef Sztabu Marynarki Wojennej Pakistanu. Zamówienie na drugą parę patrolowców zostało złożone u Damena po pozytywnych doświadczeniach w eksploatacji jednostek typu OPV 2300 (znanych w Pakistanie jako typ Yarmook), które dostarczono klientowi w 2020 roku. Zgodnie z harmonogramem, druga para ma zostać dostarczona w lutym i sierpniu 2024 roku.

Według części publikacji, nowa para patrolowców ma być klasyfikowana jako korwety wielozadaniowe i zostać uzbrojona w zaawansowane systemy przeciwokrętowe i przeciwlotnicze. Obecnie brak szczegółów dotyczących parametrów taktyczno-technicznych.

Wcześniej dostarczona para typu Yarmook pełni różnorodne zadania związane z zachowaniem bezpieczeństwa w obrębie morskiej strefy wyłączności gospodarczej. Okręty wypierają 2300 ton przy 90 m długości. Napęd składający się z czterech silników wysokoprężnych umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej 23 węzłów. Jednostki otrzymały wyposażenie składające się m.in. z dwóch łodzi hybrydowych o długościach 11,5 i 6,5 m, a także lądowisko i hangar do wielozadaniowego śmigłowca pokładowego oraz bezzałogowego aparatu latającego pionowego startu i lądowania. Dodatkowo przewidziano przestrzeń na dwa kontenery z dodatkowym wyposażeniem misyjnym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc