Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Cztery śmigłowce Bell 407GXi trafią do Policji

Cztery kolejne śmigłowce Bell 407GXi zasilą policyjne lotnictwo. Fot. Policja

3 stycznia Komenda Główna Policji poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w sprawie zamówienia czterech nowych jednosilnikowych śmigłowców patrolowych – zgodnie z przewidywaniami, do parku sprzętowego tej formacji trafią kolejne egzemplarze Bell 407GXi.

Wybór oferenta był tylko formalnością, gdyż w postępowaniu jedyną ofertę złożyła spółka JB Investments Sp. z o.o., będąca przedstawicielem Bell Textron w Polsce. Cztery śmigłowce wraz z wyposażeniem dodatkowym wyceniono na kwotę 176,7 mln PLN brutto. Po podpisaniu umowy, czego można spodziewać się w najbliższych tygodniach, maszyny mają dołączyć do struktur formacji do końca bieżącego roku. Obecnie w linii znajdują się trzy Belle 407GXi, które trafiły do Policji na mocy kontraktu zawartego w lutym 2019 roku – ich dostawy zrealizowano w okresie grudzień 2019-październik 2020. Jednym z celów nowego zakupu była m.in. chęć rozbudowy potencjału oraz unifikacji floty, co z kolei ma przełożyć się na ograniczenie kosztów eksploatacji i ułatwienie logistyki. Jak podkreśla Policja oraz Bell, współpraca obu stron ma już prawie 20 lat – poza 407GXi w strukturach lotnictwa tej formacji eksploatowane są bowiem starsze Bell 206 oraz pojedynczy Bell 412 (przekazany przez Ministerstwo Obrony Narodowej).

Zakup czterech kolejnych Bell 407GXi to nie jedyny zastrzyk sprzętowy dla lotnictwa Policji. 9 grudnia doszło do podpisania kontraktu na zakup dwóch wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin S-70i Black Hawk, które dostarczą należące amerykańskiego producenta Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Podobnie, jak w przypadku modelu 407GXi, będą to kolejne maszyny tego typu w strukturach Policji – trzy wcześniejsze trafiły do linii w latach 2018-2019.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Cztery śmigłowce Bell 407GXi trafią do Policji”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc