Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czołg K2NO dotarł do Norwegii

Czołg K2NO dotarł do Norwegii, gdzie ma być poddany próbom porównawczym. Rywalizuje on w przetargu na nowy czołg dla norweskich Hæren z Leopardem 2A7. Fot. https://www.facebook.com/watch?v=4629834413768219

29 grudnia na kanale Mogensa Rasmusa Mogensena, wiceprezes duńskiej firmy Military Equipment Denmark A/S, na youtube pojawił się film przedstawiający dostawę czołgu podstawowego Hyundai Rotem K2NO do Norwegii (pojawiło się później kilka kolejnych filmów z rozładunku tego wozu). Pojazd przetransportowano drogą morską.

Czołg trafił do Norwegii na próby porównawcze, które będą w najbliższych miesiącach prowadzone w ramach programu Projekt 5050, tj. pozyskania nowych czołgów podstawowych dla Wojsk Lądowych Królestwa Norwegii (Hæren). Na tym etapie jedynym konkurentem oferty południowokoreańskiej jest propozycja niemiecka, o której jednak niewiele wiadomo. Norwegii zapewne został zaoferowany czołg Leopard 2A7, poddany – podobnie jak rywal – „norwegizacji”. K2NO został zaprezentowany po raz pierwszy podczas wystawy ADEX 2021, która odbyła się w październiku ubiegłego roku w Seulu. Czołg różni się wyraźnie od standardowego K2, został m.in. wyposażony w aktywny system ochrony pojazdu klasy hard-kill Trophy HV izraelskiej firmy Rafael ADS. Ponadto zastosowano w nim elementy wyposażenia i uzbrojenia produkcji norweskiej, m.in. zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Kongsberg Protector RS4.

W ramach programu Projekt 5050 Norwegia planuje zastąpić 52 eks-holenderskie czołgi Leopard 2A4NO (zmodyfikowane w stosunku do oryginalnej wersji Leopard 2A4NL) 50÷80 nowoczesnymi wozami. Pierwotnie planowano ich modernizację do wersji Leopard 2A7V, lecz w 2018 r. uznano ten pomysł za nieopłacalny i zdecydowano się na zakup nowych wozów. Według pierwotnego harmonogramu, nowy czołg miał być wybrany już w 2021 r., a pierwsze wozy miałyby zasilić Hæren w 2025 r. Program ma jednak przynajmniej kilkumiesięczne opóźnienie.

Czołg K2NO różni się od standardowego K2 m.in. montażem aktywnego systemu ochrony pojazdu klasy hard-kill Trophy HV izraelskiej firmy Rafael ADS. Ponadto zastosowano w nim elementy wyposażenia i uzbrojenia produkcji norweskiej, m.in. zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Kongsberg Protector RS4. Fot. Hyundai Rotem

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Czołg K2NO dotarł do Norwegii”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc