Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ciężarówki Star 944 do naprawy

Fot. Łukasz Pacholski

27 marca 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu uruchomił postępowanie przetargowe w sprawie realizacji usługi naprawy głównej ciężarówek Star 944, które są eksploatowane w Wojsku Polskim od 2000 roku. Jest to kolejna, w ostatnich latach, próba wyboru wykonawcy tego typu prac.

Przedmiotem umowy ma być realizacja usługi napraw jedenastu ciężarówek z opcją rozszerzenia o kolejnych siedemnaście sztuk. Prace mają zostać zrealizowane do końca listopada bieżącego roku. Podmioty zainteresowane udziałem mają czas na składanie ofert do 24 kwietnia, obok ceny drugim kryterium podlegającym ocenie będzie okres gwarancji na zrealizowane prace. Łącznie, w latach 2000-2006, Wojsko Polskie kupiło 910 ciężarówek tego typu, które dostarczano do końca 2007 roku. Przerwanie procesu zakupów było związane z faktem zakończenia montażu tego typu ciężarówek przez właściciela, koncernu MAN. Stary 944 trafiły do jednostek logistycznych oraz pododdziałów saperskich Wojska Polskiego. Z tego względu w kolejnych latach uruchomiono program budowy ciężarówki Jelcz 442.32, która od 2014 roku staje się standardowym typem wozu tej klasy.

Co należy podkreślić, poprzednia próba (podjęta w I połowie 2021 roku) zakończyła się niepowodzeniem – wówczas przetarg został przerwany przed upływem terminu składania ofert bez podania przyczyny.

Poza remontami ciężarówek Star 944, 12. WOG realizuje także projekt remontów głównych połączonych z modernizacją Starów 266 do standardu 266M2. W tym przypadku także został ogłoszony kolejny, wieloletni, przetarg, który ma zostać rozstrzygnięty w ciągu najbliższych tygodni.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc