Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chinooki dla Holendrów

14 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Boeing podpisały umowę w sprawie produkcji dwunastu ciężkich śmigłowców transportowych CH-47F Chinook. Maszyny, za pośrednictwem programu FMS, trafią do Holandii, która tym samym podjęła się pełnej unifikacji parku sprzętowego wiropłatów tej klasy. Nowa dwunastka będzie kosztować Holendrów 308 mln dolarów, a dostawy zostaną zrealizowane do połowy przyszłego roku.

Obecnie siły zbrojne tego kraju dysponują sześcioma CH-47F Chinook oraz jedenastoma CH-47D. Pierwsze CH-47F trafiły do służby w 2012 roku – były to jednocześnie pierwsze eksportowe wiropłaty Chinooka najnowszej generacji. Spośród sześciu, trzy trafiły do Europy, a pozostałe do holenderskiego ośrodka szkolenia wojskowego w Stanach Zjednoczonych. Już wówczas Holendrzy zostawili sobie opcję na dokupienie kolejnych trzech egzemplarzy – jednak nie została ona zrealizowana ze względu na analizę potrzeb i dostępność funduszy. Pomiędzy 2012 i 2015 rokiem władze tego kraju zastanawiały się, czy w ramach unifikacji sprzętowej nie przeprowadzić gruntownej modernizacji posiadanych CH-47D.
Ostatecznie analizy wykazały nieekonomiczność remontów, to zaś otworzyło drogę do rozpoczęcia negocjacji w ramach zakupu drugiej transzy CH-47F prosto z linii montażowej Boeinga. W marcu zeszłego roku zgodę na sprzedaż wydał amerykański Departament Stanu – czternaście Chinooków wyceniono na kwotę 1,05 mld dolarów. Jak to często bywa, kwoty we wnioskach eksportowych przesyłanych do amerykańskiego Kongresu są zawyżone. Tak też było tym razem, sami Holendrzy zakładali, że zakup maszyn wraz z pakietem serwisowym będzie ich kosztować około 930 mln dolarów. Ostatecznie umowa z Boeingiem, zawarta w kwietniu br. opiewa na dwanaście maszyn. W najbliższych miesiącach możemy się jednak spodziewać kolejnych umów związanych choćby z obsługą logistyczną i eksploatacją. Dzięki tej transakcji Holendrzy będą posiadać osiemnaście ciężkich śmigłowców transportowych, których uzupełnieniem będzie nieliczna flota maszyn kategorii średniej.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc