Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bułgaria nie planuje przekazać swoich MiG-ów-29 Ukrainie

Fot. Łukasz Pacholski

12 kwietnia Ministerstwo Obrony Bułgarii poinformowało, że nigdy nie deklarowało ani oferowało Ukrainie przekazania swoich samolotów myśliwskich MiG-29. Powyższy komunikat to wynik wycieku dokumentów w Stanach Zjednoczonych, które m.in. sugerowały tego typu krok władz w Sofii.

Jak wskazuje bułgarski resort obrony, ze względu na przepisy, w tym jeden z artykułów konstytucji, jedynym organem odpowiedzialnym na zabezpieczenie przestrzeni powietrznej Bułgarii są siły zbrojne tego kraju. Oczywiście przepisy wskazują, że możliwa jest współpraca z partnerami zagranicznymi, jednak nadal ważnym jest posiadanie wkładu własnego, w tym odpowiedniego komponentu lotniczego. Samoloty MiG-29 są obecnie wykorzystywane do zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Aby utrzymać je w linii resort obrony ogłosił dwa postępowania przetargowe, które dotyczą zakupu partii silników RD-33, a także naprawy nieokreślonej liczby jednostek napędowych. Dodatkowo, do końca kwietnia, Polska ma dostarczyć przynajmniej jeden silnik.

Dodatkowo wkrótce komitet obrony ma otrzymać oferty, które złożyły dwa państwa w ramach programu pozyskania tymczasowych zdolności (na okres od wycofania MiG-ów-29 do czasu wdrożenia do linii pierwszej ósemki F-16C/D Fighting Falcon Block 70). Zaproszenia do złożenia ofert skierowano do Szwecji, Francji, Izraela oraz Stanów Zjednoczonych. Spośród nich dwa państwa przygotowały stosowne oferty. Jak wskazuje resort obrony, decyzja komitetu może być różna – od przyjęcia którejś z nich do odrzucenia obu.

Docelowo lotnictwo wojskowe Bułgarii ma dysponować szesnastoma wielozadaniowymi samolotami bojowymi Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70. Prace przy ich budowie już się rozpoczęły, podobnie jak szkolenie personelu. Pierwszy egzemplarz powinien zostać zaprezentowany w bieżącym roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc