Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bell dostarczy kolejne śmigłowce Policji

Komenda Główna Policji ujawniła, że rozpoczęła negocjacje z Bell Textron w sprawie zakupu kolejnych czterech śmigłowców 407GXi. Fot. Łukasz Pacholski

17 sierpnia Komenda Główna Policji poinformowała o rozpoczęciu negocjacji z Bell Textron w sprawie zakupu kolejnej partii lekkich śmigłowców 407GXi. Zgodnie z deklaracjami, mają dołączyć do trzech już znajdujących się w służbie.


Zgodnie z upublicznionymi informacjami, negocjacje z producentem zostały zapoczątkowane 12 sierpnia bieżącego roku. Komenda Główna Policji planuje zamówić cztery maszyny, które wraz z wyposażeniem pokładowym będą kosztować do 132,6 mln PLN bez VAT. Bezprzetargowe wskazanie na Bell Textron 407GXi jest związane z chęcią ograniczenia typów statków powietrznych w strukturach lotnictwa Policji, które docelowo planuje eksploatowanie do trzech typów wiropłatów. Obok 407GXi będą to Lockheed Martin S-70i Black Hawk oraz (najprawdopodobniej) nowy typ lekkiej maszyny dwusilnikowej. Dysponowanie siedmioma egzemplarzami 407GXi pozwoli na ujednolicenie segmentu oraz wykorzystywanie poszczególnych maszyn w trybie rotacyjnym. Planowany zakup jest także związany ze zmianami geopolitycznymi w regionie – przed lotnictwem policji postawiono nowe zadania, w tym patrole wzdłuż granicy z Białorusią oraz Ukrainą. To z kolei powoduje ograniczenie stopnia gotowości obecnie eksploatowanych wiropłatów, a także szybsze zużywanie dostępnych resursów.

Obecnie firma Bell Textron może pochwalić się, że w strukturach Policji eksploatowanych jest sześć maszyn tego producenta – poza trójką 407GXi są to także dwa Bell 206 oraz pojedynczy Bell 412 (przekazany przez Ministerstwo Obrony Narodowej). Już w 2020 roku deklarowano chęć kontynuacji zakupów lekkich śmigłowców jednosilnikowych, które są efektywnym środkiem wsparcia w działaniach patrolowo-dozorowych. W przypadku modelu 407GXi, na korzyść wpływają dotychczasowe (pozytywne) oceny w eksploatacji trójki maszyn.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc