Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Serwis policyjnych S-70i Black Hawk

Komenda Główna Policji podpisała umowę z PZL Sp. z o.o. w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji śmigłowców S-70i Black Hawk. Fot. Łukasz Pacholski

11 marca Komenda Główna Policji poinformowała o podpisaniu umowy z należącymi do korporacji Lockheed Martin Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w Mielcu w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk znajdujących się w zasobach Policji.

Wieloletnia umowa, obejmująca lata 2021-25, ma wartość 24,4 mln PLN netto. W jej zawarciu zastosowano procedurę wyboru oferenta z wolnej ręki, co jest związane m.in. z faktem, że PZL Sp. z o.o. w Mielcu są jedynym producentem śmigłowców S-70i Black Hawk, a także dysponują pełną dokumentacją techniczną. W ramach umowy specjaliści producenta będą odpowiedzialni za wykonywanie napraw, remontów, przeglądów i serwisu pogwarancyjnego wyrobów wchodzących w skład przedmiotowych śmigłowców, z zapewnieniem niezbędnych do ich realizacji podzespołów i części zamiennych. Dodatkowo mowa o dostawach części zamiennych, dokumentacji opisowo-eksploatacyjnej oraz specjalnych narzędzi przeznaczonych do wykonywania przez policyjne służby techniczne prac obsługowych przedmiotowych śmigłowców, stosownie do bieżących potrzeb zamawiającego.

Komenda Główna Policji zakupiła, dotychczas, trzy śmigłowce S-70i Black Hawk, które dostarczono w latach 2018-2019. Były to pierwsze, od lat, fabrycznie nowe wiropłaty, które trafiły do powyższej służby. Obecnie są wykorzystywane m.in. do wsparcia działań jednostek kontrterrorystycznych, służb granicznych. Dodatkowo, w lecie ubiegłego roku, jeden z S-70i Black Hawk trafił do Turcji, gdzie wspierał działania przeciwpożarowe – te ostatnie były możliwe dzięki zakupowi zasobników Bambi Bucket.

Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Policja jest zainteresowana zakupem przynajmniej jednego dodatkowego S-70i Black Hawk. Czwórka maszyn, być może, umożliwi pełne zastąpienie eksploatowanych Mi-8.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc