Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny kupiły drugą transzę śmigłowców S-70i Black Hawk

22 lutego na Filipinach doszło do podpisania, zapowiadanego od kilku miesięcy, kontraktu na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk. Fot. Departament Obrony Narodowej Filipin

22 lutego Departament Obrony Narodowej Republiki Filipin poinformował o podpisaniu kontraktu z, należącymi do korporacji Lockheed Martin, Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w Mielcu w sprawie zamówienia drugiej partii wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i Black Hawk.

Powyższa transakcja obejmuje 32 wiropłaty, które dołączą do 15 obecnie eksploatowanych (dostarczone w latach 2020-2021). Jest to największe do tej pory jednorazowe zamówienie złożone przez klienta w zakładach w Mielcu. Dodatkowo powyższa transakcja oznacza, że liczba sprzedanych śmigłowców przekroczyła sto sztuk – spośród nich dostarczono już ponad 80, które są eksploatowane przez klientów w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji.

Pierwsze maszyny z nowego kontraktu mają zostać przekazane użytkownikowi w 2023 roku, a całość dostaw zostanie zrealizowana do 2026 roku. Przyspieszenie procesu zamówienia kolejnych Black Hawków wynika z faktu pozytywnej oceny eksploatacji obecnie posiadanej floty, która została skierowana m.in. do operacji pomocy humanitarnej w południowej części Filipin, gdzie uderzył tajfun Odette. Wraz z nowymi maszynami Manila zakupiła pakiet szkoleniowy, który obejmuje trening personelu na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki i Filipin.

Jak wskazał Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec - Nasi polscy pracownicy są zobowiązani do zbudowania i dostarczenia kolejnej floty 32 śmigłowców Black Hawk zgodnie z harmonogramem, przy wsparciu, które zapewnia, że te wielozadaniowe statki powietrzne będą chronić i ratować życie, służąc Filipinom przez dziesięciolecia.

Obecnie, należące do korporacji Lockheed Martin, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. dysponują kontraktami na produkcję około 47 egzemplarzy S-70i/M Black Hawk. Poza Filipinami śmigłowce trafią do Polski (kolejna czwórka do Zespołu Lotniczego JW GROM), Rumunii (pierwsza transza dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) oraz firmy United Rotorcraft (która przebuduje je do przebudowy na konfigurację S-70 Firehawk dla służb poszukiwawczo-ratowniczych).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc