Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne cztery śmigłowce S-70i Black Hawk trafią do Wojsk Specjalnych

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, 15 grudnia doszło do podpisania i zatwierdzenia umowy na zakup czterech kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. Fot. MON

15 grudnia, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a, należącymi do korporacji Lockheed Martin, Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w sprawie zakupu drugiej transzy czterech wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk.

Podobnie jak w przypadku umowy z 2019 roku, wiropłaty trafią do Wojsk Specjalnych - Zespołu Lotniczego Jednostki Wojskowej GROM. Wraz ze nimi kontrakt obejmuje pakiet logistyczny i szkoleniowy – ich zakup jest związany z dalszym rozwojem Wojsk Specjalnych w Polsce. Ma on wartość 666 mln PLN brutto, a dostawy zostaną zrealizowane do końca października 2024 roku. Wraz z nowym zamówieniem liczba S-70i Black Hawk w Wojsku Polskim wzrośnie do ośmiu sztuk. Dodatkowo trzy kolejne są eksploatowane przez Policję, która także planuje zwiększenie liczby posiadanych maszyn tego typu.

Pierwsze cztery śmigłowce S-70i Black Hawk zostały dostarczone do Zespołu Lotniczego JW GROM w grudniu 2019 roku. W kolejnych miesiącach były poddawane modyfikacjom, zgodnie z wymaganiami zamawiającego - szczegóły pozostają niejawne.

Jak wskazał minister Błaszczak - Fakt podpisanej dziś umowy, to konsekwencja zmian w procesie zakupów sprzętu dla wojska. Przełamujemy liczne bariery związane z administracją, z biurokracją. Funkcjonuje już Rada Modernizacji Technicznej. Od 1.01.2022r. działalność rozpocznie Agencja Uzbrojenia.

Podpisanie kontraktu z Inspektoratem Uzbrojenia to kolejny sukces programu S-70i/M Black Hawk w ostatnich tygodniach. 9 grudnia PZL Sp. z o.o. poinformowały o podpisaniu umowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rumunii w sprawie dostaw pierwszej transzy sześciu śmigłowców S-70M dla lokalnych służb poszukiwawczo-ratunkowych. Dodatkowo producent ujawnił, że korporacja Lockheed Martin chce zaoferować S-70M Black Hawk Ministerstwu Obrony Wielkiej Brytanii, które w ramach programu New Medium Helicopter planuje zakup do 44 wielozadaniowych śmigłowców transportowych.

Grudniowe umowy oznaczają, że program S-70i/M Black Hawk zbliża się w szybkim tempie do przekroczenia granicy stu sprzedanych śmigłowców na rynkach globalnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc