Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bell 505 odpowiedzią na potrzeby szkolne

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach był miejscem prezentacji wielozadaniowego śmigłowca Bell 505 – konstrukcji, która zdaniem przedstawicieli producenta ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby szkoleniowe lotnictwa w Polsce. 

Seryjny śmigłowiec, prezentowany w Kielcach, został wyprodukowany na zamówienie klienta z Republiki Czeskiej. Obok rynku cywilnego Bell promuje konstrukcję w segmencie służb porządku publicznego (dotychczas Model 505 trafił do Straży Wybrzeża Japonii oraz niektórych jednostek policji w Stanach Zjednoczonych), a także sił zbrojnych (dwa egzemplarze zakupiła Czarnogóra). W przypadku Polski przedstawiciele producenta wskazują na możliwość zastosowania jako maszyny szkolenia pilotów - zarówno siły zbrojne jak i inne instytucje prowadzą programy modernizacji parku sprzętowego, które wymuszają bądź wymuszą inwestycje w nowy sprzęt (w ostatnich czasach do szkolenia pilotów zakupiono pojedyncze Robinsony R44).  

Wśród potencjalnych kierunków zainteresowania jest m.in. Wojsko Polskie. Obecnie podstawowym śmigłowcem szkolno-treningowym jest PZL Świdnik SW-4 Puszczyk, które w liczbie 24 sztuk dostarczono w latach 2006-2010. Zdaniem firmy Bell, bazując na przekazach prasowych, wiropłaty powoli nie spełniają wymagań potrzeb dydaktycznych – w Wojsku Polskim wdrażane są bowiem maszyny produkcji zachodniej wyposażone w koncepcję “szklany kokpit”. Poza dysponowaniem nowoczesną awioniką, atutem konstrukcji Bella jest także niska cena, wysoka niezawodność. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc