Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BALTEXPO 2023 - polski debiut Moteurs Baudouin

Agregat prądotwórczy 4W105S na stoisku firmy Moteurs Baudouin. Fot. Marcin Chała

Wśród wystawców na BALTEXPO 2023 były zarówno duże, znane na polskim rynku firmy, jak i te mniejsze, które dopiero starają się zaistnieć na naszym rynku. Jedną z tego typu firm jest francuski producent silników i generatorów Moteurs Baudouin.

Moteurs Baudouin to francuska, istniejąca już od 105 lat, firma zajmująca się projektowaniem i produkcją silników wysokoprężnych przeznaczonych zarówno dla przemysłu, jak i jednostek pływających. W 2008 roku weszła ona w skład chińskiej grupy Weichai Power, jednego z największych producentów silników wysokoprężnych na świecie.

Moteurs Baudouin początkowo zajmowała się produkcją wolnoobrotowych silników do jednostek rybackich. Później weszła na rynek holowników. Wraz z pozyskaniem stosownego kapitału od Weichai rozpoczęła prace nad powiększeniem swojego portfolio, efektem czego od 2010 roku zaprezentowano aż 77 nowych konstrukcji. W tym dwóch silników spełniających jedne z najbardziej rygorystycznych norm emisji spalin EPA Tier VI oraz IMO Tier III (6M26.3 oraz 12M26.3). Aby silniki te mogły spełnić tak wyśrubowane wymagania konieczne było zastosowanie układów selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Zgodnie z filozofią firmy dotyczącą jak największej elastyczności, filtry te zainstalowane zostały tak, że można je obracać niemal o 360˚, tak instalując by nie przeszkadzały w montażu silnika. Co warto wspomnieć francuska firma była jedną z pierwszych, której produkty spełniły założenia tych norm.

W 2017 roku Moteurs Baudouin weszła na rynek agregatów prądotwórczych oferując urządzenia o mocy od 30 do 1400 kVa. Kolejnym krokiem milowym było rozpoczęcie produkcji w 2020 roku pierwszego silnika zasilanego skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Jedną z cech wyróżniających Moteurs Baudouin na tle konkurencji jest fakt, że wszystkie podzespoły niezbędne do wyprodukowania silników projektowane i wykonywane są przez firmę, a nie pozyskiwane od podwykonawców. Uniezależnia to producenta od linii dostaw podzespołów, zwiększając możliwości produkcyjne i co najważniejsze indywidualne podejście do niemal każdego nawet najbardziej skomplikowanego zamówienia oraz skraca czas dostaw.

Reasumując Moteurs Baudouin może dopasować silnik do niemal dowolnej jednostki, co więcej jest w stanie dostarczyć kompletny system napędowy od manetki do śruby napędowej (ten ostatni element jako jeden z niewielu pozyskiwany jest od zewnętrznych dostawców). Dodatkowo produkty francuskiej firmy legitymują się bardzo długimi, potwierdzonymi, interwałami pomiędzy koniecznymi przeglądami.

Zdając sobie sprawę z renomy jaką wyrobiła sobie przez ostatnie lata, firma podjęła decyzję o produkowaniu silników na skład, które w każdej chwili mogą zostać dostarczone klientowi.

Głównym wyrobem prezentowanym na stoisku Moteurs Baudouin na BALTEXPO był agregat prądotwórczy 4W105S, co warto wspomnieć nie był to model czy makieta, a prawdziwy, w pełni funkcjonalny silnik. Agregat ten jest przedstawicielem najprostszej, a przez to niezawodnej gamy tego typu urządzeń oferowanych przez Moteurs Baudouin. Pozbawiony jest wszystkich potencjalnie awaryjnych komponentów, w tym m.in. wtrysku elektronicznego typu Common Rail na rzecz mechanicznego.

Obecnie firma w swoim portfolio posiada silniki o mocach od 130 do 1650 KM, agregaty prądotwórcze dostarczające od 85 do 1195 kVA, a także jednostki kontrolne a nawet wspomniane już manetki.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc