Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Austria wybiera samoloty Embraer C-390

Fot. Łukasz Pacholski

20 września minister obrony Austrii, Klaudia Tanner, poinformowała, że władze tego kraju zdecydowały o wyborze oferty brazylijskiego koncernu Embraer w postępowaniu dotyczącym zakupu nowych średnich samolotów transportowych.

Jak wskazuje komunikat resortu obrony Austrii, decyzja była wynikiem analiz, a także nawiązania współpracy z Królestwem Niderlandów. Takie rozwiązanie, być może, zaowocuje wspólnym zakupem, co jednocześnie może przynieść oszczędności ze względu na większą skalę zamówienia. Austriacy chcą zamówić cztery samoloty, które wraz z niezbędnym pakietem szkolno-logistycznym będą kosztować około 600 mln EUR. Jak wskazują źródła austriackie, podpisanie kontraktu jest możliwe w pierwszej połowie 2024 roku. C-390 Millennium zastąpią w linii obecnie eksploatowane średnie samoloty transportowe Lockheed Martin C-130K Hercules. W zależności od postępów negocjacyjnych, dostawy mogłyby rozpocząć się na przełomie 2026 i 2027 roku.

Jak wskazują media austriackie, w finałowej rywalizacji znalazły się dwie oferty. Embraer C-390 oraz Lockheed Martin C-130J Super Hercules. Dla koncernu Embraer decyzja Austrii to kolejny sukces marketingowy na kontynencie europejskim. Dotychczas kontrakty na C-390 Millennium podpisały Portugalia oraz Węgry. Obok Austrii drugim państwem, które ma wkrótce podpisać kontrakt na pięć maszyn, jest Królestwo Niderlandów. Dodatkowo działania marketingowe, w tej części świata, obejmują m.in. Chorwację, Republikę Czeską oraz Szwecję.

Poza zadaniami na rzecz wojska, średnie samoloty transportowe stanowią ważny element krajowego systemu wsparcia humanitarnego – tylko w czasie pandemii Covid-19 stanowiły fundament mostu powietrznego dostarczającego pomoc medyczną oraz pacjentów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc