Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Embraer i BAE Systems łączą siły w Arabii Saudyjskiej

Embraer wraz z BAE Systems chcą spróbować współpracy przy możliwości sprzedaży samolotów C-390 Millennium Arabii Saudyjskiej. Fot. Siły Powietrzne Brazylii

19 lipca koncern Embraer poinformował o podpisania umowy o współpracy z BAE Systems w sprawie kooperacji przy działaniach marketingowych związanych z próbą sprzedaży średnich samolotów transportowych C-390 Millennium na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Arabii Saudyjskiej.


Od dłuższego czasu Embraer poszukuje możliwości wejścia marketingowego z samolotem C-390 Millennium na nowe rynki. Dotychczasowe działania zaowocowały sprzedażą maszyn do Portugalii, Węgier oraz Niderlandów. Współpraca ma obejmować obszar Bliskiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem Arabii Saudyjskiej – powyższy kierunek nie powinien zaskakiwać, gdyż BAE Systems ma mocną pozycję w tym państwie, a po drugie w przeciwieństwie do sporej większości państw Półwyspu Arabskiego, władze w Rijadzie nie podjęły dotychczas ostatecznych decyzji związanych z przyszłością floty średnich samolotów transportowych.

W listopadzie 2012 roku amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży do Arabii Saudyjskiej 25 samolotów rodziny C-130J Super Hercules (20 C-130J-30 oraz 5 KC-130J), jednak dotychczas władze w Rijadzie nie wykorzystały w pełni powyższego limitu – w 2013 roku zamówiono (poprzez FMS) dwa KC-130J.

W czerwcu 2017 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz otoczenie prezydenta Donalda Trumpa wskazywało, że podpisanie umowy na pozostałe 23 Super Herculesy jest bliskie. Pomimo tego nadal brak informacji, które potwierdziłyby uruchomienie finansowania programu przez stronę saudyjską. Dodatkowo Saudyjczycy sondowali możliwość zamówienia europejskich Airbus A400M Atlas, aczkolwiek także w tym przypadku problemem jest brak zgody na eksport przez część państw, będących członkami koncernu Airbus.

Powyższa sytuacja powoduje, że BAE Systems oraz Embraer sondują możliwość sprzedaży C-390 Millennium. Ma to związek z potrzebami operacyjnymi, a także zbliżającym się okresem wymiany około 30 C-130 Hercules różnych wersji eksploatowanych w Arabii Saudyjskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc