Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia chce kupić używane FGM-148 Javelin

Ministerstwo Obrony Australii

30 października Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Australii partii kierowanych pocisków przeciwpancernych FGM-148E Javelin. Co ciekawe, broń ma pochodzić z zapasów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z upublicznionym wnioskiem eksportowym, który jest wymagany w ramach procedury FMS w momencie przesłania dokumentacji do Kongresu Stanów Zjednoczonych, Australia jest zainteresowana zakupem z amerykańskich zapasów 200 pocisków FGM-148E Javelin, które mogą kosztować do 46 mln dolarów. Wraz z nimi, standardowo, umowa ma objąć wsparcie logistyczne i szkoleniowe. Są one potrzebne w celu uzupełnienia zapasów magazynowych, które są sukcesywnie zużywane w ostatnich latach w ćwiczeniach oraz działaniach bojowych.

Australijskie siły zbrojne eksploatują zestawy FGM-148 Javelin od 2001 roku - wówczas rząd w Canberze zakupił interwencyjnie 10 pocisków i nieznaną liczbę wyrzutni na potrzeby sił specjalnych operujących w Afganistanie. W 2003 roku, w ramach programu Land-40-1, zakupiono 676 sztuk FGM-148 z nieznaną liczbą wyrzutni dla wojsk lądowych. Ich dostawy zrealizowano w latach 2005-2007. Były one używane w Afganistanie oraz Iraku, dodatkowo są używane w procesie szkolenia na terytorium Australii i ćwiczeń międzynarodowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc