Zaloguj

Ukraina kupuje kolejną partię Javelinów

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że Ukraina zawarła ze Stanami Zjednoczonymi kolejną umowę na dostawę przeciwpancernych pocisków Javelin. Podano, że kontrakt został podpisany w IV kwartale 2019 roku, ale żadnych szczegółów – dotyczących np. wartości umowy oraz objętej nią ilości pocisków – nie ujawniono.

Wiceminister obrony Ukrainy Anatolij Petrenko podczas briefingu, który odbył się w ubiegły czwartek, podkreślił, żew 2019 roku reprezentowany przez niego resort zrealizował trzy kontrakty: "dwa kontrakty z rządem USA w ramach programu zagranicznej sprzedaży wojskowej oraz jeden kontrakt z Agencją Wspierania i Zakupów NATO (NSPA)". Petrenko dodał, że resort obrony także zamawia analogiczne kompleksy rakietowe u ukraińskiego producenta.

Ambasada Ukrainy w USA oceniła, że kontrakt dotyczący dostawy pocisków Javelin z USA to "dla Ukrainy ogromny krok naprzód". Był on poprzedzony "odejściem od starego systemu, zabraniającego ministerstwu obrony Ukrainy bezpośrednich zakupów uzbrojenia i sprzętu od innych państw" - dodano. "Teraz te zmiany poszerzą nasze możliwości wzmocnienia militarno-technicznego i obronnego potencjału państwa" - podkreśliła ambasada Ukrainy w swoim wpisie na Facebooku.

W marcu 2018 roku Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie o wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni oraz 210 pocisków. Javeliny dotarły na Ukrainę w kwietniu 2018 roku, a w maju ukraińska armia przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z ich użyciem.

Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z trwającym od ponad pięciu lat konfliktem ze wspieranymi przez Rosję separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

(PAP/ŁP) Foto: US Army
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc