Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Argentyńskie Gowindy w komplecie

Marynarka Wojenna Argentyny odebrała ostatni patrolowiec typu Gowind zamówiony we Francji. Fot. Naval Group

13 kwietnia Naval Group poinformował o przekazaniu Marynarce Wojennej Argentyny pełnomorskiego okrętu patrolowego Contraalmirante Cordera (54). Jest to czwarty i zarazem ostatni przedstawiciel patrolowej wersji korwet typu Gowind budowanych we Francji na zamówienie południowoamerykańskiego klienta.


Uroczyste przekazanie patrolowca miało miejsce w Concarneau we Francji. Kontrakt na cztery okręty został podpisany w listopadzie 2018 roku. Pierwszy z nich, A.R.A. Bouchard (51), został dostarczony w grudniu 2019 roku . Było to możliwe ponieważ, że była to jednostka używana (eks-L’Adroit, który był demonstratorem możliwości patrolowej linii okrętów typu Gowind). Ostatni z nich, przyszły A.R.A. Contramirante Cordero (54), został zbudowany w stoczni Naval Group w Lanester (okręg Lorient) i po technicznym wodowaniu w maju 2021 roku przeholowany do Concarneau, gdzie w stoczni Piriou prowadzono etap wyposażania oraz dalszych prac stoczniowych (Naval Group i Piriou tworzą joint venture Kership, która buduje okręty patrolowe i pomocnicze, w tym omawiane Gowindy).

Obecnie na wodach argentyńskich znajdują się już trzy okręty. A.R.A. Storni (53) przybył do Buenos Aires 3 grudnia 2021 roku. Tego samego dnia odbyła się oficjalna uroczystość wcielenia go do służby. Dla całej czwórki portem macierzystym jest baza Mar del Plata w północno-wschodniej części kraju.

Umowa z Argentyną jest pierwszym sukcesem patrolowej wersji Gowindów, które dotychczas były zamawiane w odmianie korwety wielozadaniowej. Na ten krok zdecydowały się już Egipt, Malezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ponadto oferta Naval Group zwyciężyła w Rumunii, jednak cały czas kontrakt nie został podpisany.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc