Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Czwarta korweta typu Gowind dla Egiptu zwodowana

14 maja Naval Group poinformował, że w stoczni Alexandria Shipyard w Aleksandrii odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowej korwety Luxor – jest to czwarta i jednocześnie ostatnia jednostka typoszeregu Gowind zamówiona przez władze Egiptu dla sił morskich tego kraju.


Powyższe wydarzenie jest także okazją do podsumowania programu. Kontrakt z koncernem Naval Group został podpisany w 2014 roku i miał wartość około 1 mld euro. Na jego mocy zamówiono cztery jednostki, prototyp El Fateh został zbudowany we Francji, natomiast pozostałe trzy jednostki (dzięki programowi transferu technologii i kompetencji) są budowane w stoczni w Aleksandrii. Dzięki temu powyższy podmiot uzyskał potencjał do realizacji kolejnych kontraktów, zarówno w segmencie militarnym oraz cywilnym.

Prototypowy El Fateh był budowany w stoczni Naval Group w Lorient. Położenie stępki miało miejsce we wrześniu 2015 roku, a uroczyste wprowadzenie do służby 22 września 2017 roku. Budowane w Aleksandrii pozostałe trzy jednostki znajdują się obecnie w różnych etapach prac, jednak w bieżącym roku planowane jest wprowadzenie do służby drugiej korwety serii – Port Said.

Dla koncernu Naval Group oraz programu Gowind, sukces w Egipcie jest jednym z kilku. Poza tym krajem powyższa rodzina została zamówiona przez Malezję (sześć), Zjednoczone Emiraty Arabskie (dwa z opcją na dwa kolejne), Argentynę (cztery w wersji patrolowej). Dodatkowo Naval Group zwyciężył w przetargu w Rumunii, której władze szukały dostawcy czterech korwet wielozadaniowych.

(Łukasz Pacholski) Foto: Naval Group
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc