Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Argentyna podpisała umowę dotyczącą zakupu norweskich P-3C Orion

Fot. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych

17 października doszło do podpisania, zapowiadanej, umowy pomiędzy Argentyną oraz Norwegią w sprawie zakupu przez południowoamerykański kraj czterech samolotów patrolowych bazowania lądowego Lockheed Martin P-3C Orion, które pochodzą z nadwyżek sprzętowych Norwegii.

Podpisanie umowy było możliwe dzięki autoryzacji władz Stanów Zjednoczonych. Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Argentyny, maszyny pomimo swojego wieku dysponują jeszcze resursami technicznymi pozwalającym na bezpieczną eksploatację przez około 15 lat. Obecnie cała czwórka jest zakonserwowana na terytorium Stanów Zjednoczonych, gdzie trafiły z Norwegii po wycofaniu z linii i zastąpieniu przez fabrycznie nowe Boeing P-8A Poseidon. Dzięki temu zakupowi Argentyna będzie mogła odbudować zdolności patrolowe dalekiego zasięgu – spośród sześciu P-3B Orion, które formalnie, znajdują się na stanie lotnictwa morskiego, w linii znajduje się jeden egzemplarz. W przeszłości Amerykanie oferowali przekazanie czterech P-3C Orion z własnych zasobów, jednak rząd Argentyny nie wyraził nimi zainteresowania.

Jak wskazał argentyński resort obrony, załogi P-3 Orion przechodzą szkolenie i treningi podtrzymujące umiejętności w amerykańskim ośrodku treningowym, gdzie głównym narzędziem są symulatory. Wdrożenie Orionów umożliwi zwiększenie poziomu ochrony nad morską strefą wyłączności gospodarczej, co jest obecnie jednym z priorytetów władz Argentyny. W przeszłości zakupiono we Francji cztery pełnomorskie okręty patrolowe, a obok P-3C Orion planowany jest jeszcze zakup wielozadaniowych śmigłowców, które mają operować m.in. z pokładów patrolowców.

Obok zakupu pochodzących z Norwegii P-3C Orion Argentyna rozważa zakup w Danii używanych wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. W tym przypadku amerykańskie władze federalne także wyraziły zgodę na sprzedaż i transfer.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc