Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Andrzej Duda o rozwoju i modernizacji Sił Zbrojnych RP

6 sierpnia br. podczas uroczystości, która odbyła się na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, prezydent Andrzej Duda formalnie ponownie objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP na druga kadencję. – Będziemy kontynuowali wszystkie programy modernizacji polskiej armii – w swoim przemówieniu zapowiedział prezydent.

Przed uroczystym objęciem zwierzchnictwa nad wojskiem Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie. Przemawiając do tego gremium prezydent w sposób ogólny odniósł się do spraw wojskowych.

– Musimy nadal modernizować i rozwijać nasze siły zbrojne oraz nasze zdolności kooperacyjne z obecnymi na naszym terytorium siłami sojuszniczymi, w szczególności z armią amerykańską – przed Zgromadzeniem Narodowym mówił Andrzej Duda. – Musimy działać na rzecz umocnienia więzi euroatlantyckich i Sojuszu Północnoatlantyckiego. To ważne zadanie na przyszłość – podkreślił.

Z kolei po formalnym ponownym objęciu zwierzchnictwa nad wojskiem prezydent w przemówieniu przed Grobem Nieznanego Żołnierza zapowiedział wsparcie dla Sił Zbrojnych RP oraz ich modernizacji technicznej.

Andrzej Duda zadeklarował wsparcie dla kontynuacji programów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, także w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią. Wśród zapowiedzi po raz kolejny znalazł się postulat podniesienia państwowych wydatków na obronność do poziomu 2,5 proc. PKB. przed 2030 r.

– Będziemy kontynuowali wszystkie programy modernizacji polskiej armii – na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego zapowiedział prezydent. – Będziemy realizowali rozpoczęte programy (...) Swojej modernizacji, wierzę w to głęboko, doczeka się także marynarka wojenna – zaznaczył Andrzej Duda.

(Łukasz Prus) Foto: BBN
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc