Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził w piątek, 17 marca br., Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom. Zwiedził między innymi część produkcyjną zakładu, w której wytwarzane są m.in. nowoczesne karabinki z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej znajdujące się na wyposażeniu Wojska Polskiego oraz spotkał się z pracownikami zakładu.
Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie Sekretarza Stanu, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery - rozpoczął wizytę w Fabryce Broni od spotkania z Andrzejem Śliwką, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastianem Chwałkiem oraz dr. Wojciechem Arndtem, Prezesem Zarządu i Sewerynem Figurskim, Członkiem Zarządu, a także kadrą kierowniczą Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., która wchodzi w skład grupy PGZ. Radomska spółka jest głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych RP, służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Konstrukcje z „Łucznika” trafiają również na cywilny rynek w Polsce i za granicą. Broń z Radomia jest także na wyposażeniu sił zbrojnych kilku krajów na świecie. Prezydent zwiedził część produkcyjną radomskiego zakładu, gdzie wytwarzane są m.in. karabinki GROT z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, dostarczane do polskiej armii od 2017 r. oraz należący do niej karabin wyborowy GROT 762N zasilany amunicją 7,62 mm x 51 NATO, który lada moment trafi na wyposażenie krajowych sił zbrojnych.
Andrzej Duda obejrzał linię produkcyjną zakładu z nowoczesnym parkiem maszynowym. Odwiedził między innymi prototypownię, hartownię, stanowiska kontroli jakości, wydział obrabiarek cyfrowych czy dział montażu. Spotkał się także z pracownikami zakładu.
– Mamy nadzieję, że w przyszłości, w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wszystkie polskie służby będą otrzymywały broń, która produkowana jest w „Łuczniku” w Radomiu. Dzisiaj jest to także jeden z naszych hitów eksportowych testowany w twardych warunkach wojny na Ukrainie. Naszym Grotami posługują się żołnierze ukraińscy broniący swojej ojczyzny przed rosyjską agresją. Te doświadczenia, które są zbierane z warunków frontowych na Ukrainie mają ogromną wartość – powiedział Andrzej Duda, Prezydent RP, podkreślając że w ciągu najbliższych lat będzie dostarczonych prawie 200 tysięcy karabinków GROT na potrzeby Wojska Polskiego.
– Chcemy, aby ta broń była dominującą w polskich siłach zbrojnych, aby była produkowana i serwisowana u nas, żebyśmy sami odpowiadali za nasze uzbrojenie. Ma to ogromne znaczenie dla obrony Rzeczypospolitej – dodał Prezydent.
Swoją wizytę w Fabryce Broni Andrzej Duda zakończył na strzelnicy, gdzie przygotowano prezentację Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej oraz innych produktów wytwarzanych w radomskim zakładzie w tym pistoletów samopowtarzalnych, a także pistoletu VIS wz. 35 z 1938 r. oraz maszynowego STEN 9 × 19 mm Parabellum. Prezydent miał również okazję zapoznać się z możliwościami ogniowymi polskiej, nowoczesnej broni produkowanej w Fabryce Broni w Radomiu.
– Wizyta głowy państwa, a jednocześnie Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP w naszym zakładzie to niewątpliwie zaszczyt, ale też potwierdzenie tego, jak ważną rolę odgrywa obecnie przemysł zbrojeniowy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wizyta Prezydenta utwierdziła nas w przekonaniu, że stanowimy bardzo ważne ogniowo w systemie umacniania bezpieczeństwa naszego kraju, dostarczając polskiej armii nowoczesną, sprawdzoną broń – powiedział dr Wojciech Arndt, Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
***
Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.
Źródło: materiały prasowe Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu