Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AMZ Kutno na MSPO 2021

Podczas MSPO 2021 firma AMZ Kutno zaprezentowała dwa pojazdy zbudowane z myślą o służbach ochrony porządku publicznego. Pierwszym jest dobrze znany pojazd opancerzony Żubr, drugim jest karetka zbudowana w oparcie o Toyotę Hilux.
Żubr to pojazd opancerzony 4x4, będący nośnikiem zabudów specjalnych. Jest to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 15 toni masie własnej ok. 12 ton (zależnie od konfiguracji wyposażenia oraz opancerzenia). Pojazd napędzany jest silnikiem wysokoprężnym Iveco Tector F4A E3681E o mocy 279 KM/205 kW, współpracującym z manualną skrzynią biegów (opcjonalnie automatyczną). Kabina mieści dwóch żołnierzy, ale w tylnej części pojazdu znajduje się miejsce dla zadaniowej przestrzeni na wyposażenie specjalistyczne. Zależnie od stosowanego wyposażenia zmienia się masa całkowita, rozmiary pojazdu oraz liczebność załogi. Pojazd może być opancerzony wg normy STANAG 4569A: kabina kierowcy do poziomu 2 przeciwko amunicji strzeleckiej, przestrzeń techniczna osłonięta jest na poziomie 1 przeciwko amunicji strzeleckiej, osłona przeciwko odłamkom pocisków artyleryjskich może reprezentować maksymalnie klasę 5. Ochrona przeciwminowa odpowiada maksymalnie klasie 2b wg normy STANAG 4569B. Przykładem zastosowania pojazdu opancerzonego Żubr są nośniki radaru Soła oraz systemu przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu Poprad, które również można obejrzeć podczas MSPO 2021.

Drugim z pojazdów prezentowanych przez firmę z Kutna była karetka zbudowana w oparciu o Toyotę Hilux. Fot. Bartłomiej Kucharski

Drugim z prezentowanych podczas MSPO 2021 pojazdów AMZ Kutno była karetka kontenerowa zbudowana w oparciu o samochód terenowy Toyota Hilux 4x4. Za kabiną kierowcy zainstalowany jest kontener służący do przewożenia poszkodowanych między poszczególnymi punktami. Dobre charakterystyki terenowe umożliwiają prowadzenie działań także w terenie górskim czy lesistym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc