Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amunicja dla Wojsk Specjalnych

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

24 listopada Jednostka Wojskowa Nil poinformowała o rozstrzygnięciu i podpisaniu umów z krajowymi firmami w sprawie zakupu amunicji kalibru 5,56x45 mm, która trafi do jednostek Wojsk Specjalnych.

Powyższy zakup jest wynikiem postępowania przetargowego, które zostało ogłoszone 16 sierpnia bieżącego roku i miał charakter ograniczony. Zamawiający poszukiwał dostawcy 200 tys. sztuk amunicji 5,56x45 mm z pociskiem antyrykoszetowym (dodatkowo opcja na kolejnych 100 tys. sztuk), a także 400 tys. sztuk amunicji z pociskiem barwiącym (po 200 tys. na kolor niebieski i czerwony). Także w tym przypadku zamawiający zawarł możliwość rozszerzenia o 200 tys. sztuk w opcji kontraktowej (po 100 tys. każdego koloru). Ostatecznie oferty złożyło dwóch wykonawców, w obu przypadkach mowa o firmach pośredniczących – 26 października doszło do podpisania umów z obiema. Works 11 Sp. z o.o. dostarczy amunicję z pociskami antyrykoszetowymi (całkowita wartość 17,7 mln PLN bez VAT), a RWS CETUS Rafał Safader dostarczy amunicję z pociskiem barwiącym (całkowita wartość 28,2 mln PLN bez VAT) – w tym drugim przypadku nie powinno to zaskakiwać, gdyż powyższy podmiot jest wyłącznym dystrybutorem produktów brytyjskiej firmy UTM Limited, która jest producentem tego typu amunicji. Dostawy miały zostać zrealizowane do końca listopada bieżącego roku.

Zakup powyższej amunicji pozwoli na uzupełnienie zapasów magazynowych Komponentu Wojsk Specjalnych, a w przypadku amunicji barwiącej możliwe będzie zabezpieczenie procesu szkolenia operatorów. Jest ona szeroko wykorzystywana w trakcie zajęć szkolno-treningowych, które obejmują strzelania do innych osób (tzw. Force on force) oraz na terenie obiektów, które nie są dostosowane do strzelania z użyciem ostrej amunicji. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu kalibru 5,56 mm, może być stosowana w standardowej broni Komponentu Wojsk Specjalnych, czyli karabinków HK 416.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc