Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańska zgoda na sprzedaż Hornetów do Kanady

24 września prasa kanadyjska poinformowała, że władze amerykańskie wydały zgodę na sprzedaż do Kanady używanych samolotów F/A-18A/B Hornet z nadwyżek sprzętowych Australii.

Powyższa decyzja jest niezbędna ze względu na fakt, że przedmiotem transakcji jest sprzęt wojskowy produkcji amerykańskiej. W jego ramach Kanadyjczycy chcą zakupić 25 używanych Hornetów, które pozwolą na utrzymanie potencjału kanadyjskiego lotnictwa wojskowego do momentu wyboru i dostaw następców. Osiemnaście z nich ma trafić do linii, natomiast pozostałe mają służyć jako źródło części zamiennych, a także jako sprzęt przeznaczony do prób. Obecnie władze obu państw prowadzą nadal negocjacje dotyczące umowy. Kanadyjczycy chcą wydać do 500 mln dolarów, a dostawy miałyby rozpocząć się już w 2019 roku.

Kilka lat temu zdawało się, że Kanada pójdzie drogą Australii i kupić, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej eskadrę fabrycznie nowych F/A-18E/F Super Hornet. Zgoda na transakcję została wydana przez Departament Stanu we wrześniu 2017 roku, jednak spór handlowy pomiędzy Boeingiem oraz rządem kanadyjskim zahamował proces.

Australijczycy powoli wycofują swoje Hornety, które zostaną zastąpione przez Lockheed Martin F-35A Lightning II. Dodatkowo RAAF dysponuje także eskadrą F/A-18F Super Hornet, które zastąpiły w linii F-111G, a także niepełną eskadrę samolotów przełamania obrony powietrznej E/A-18G Growler.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Australii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc