Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie rozpoczęli próby systemów uzbrojenia dla programu FARA

Prototyp wyrzutni MEL wykonuje loty z wykorzystaniem wielozadaniowego śmigłowca UH-60 Black Hawk. Fot. US Army

10 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że US Army rozpoczęła fazę prób lotniczych nowych systemów uzbrojenia przeznaczonych dla zwycięskiej konstrukcji w programie FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft), którego celem jest budowa nowej maszyny rozpoznawczo-uderzeniowej.

Według komunikatu Departamentu Obrony mowa o wielolufowym działku lotniczym General Dynamics XM915 kalibru 20 mm oraz modułowej wyrzutni pocisków rakietowych MEL (Modular Effects Launcher). Platformą testową jest specjalnie zmodyfikowany wielozadaniowy śmigłowiec transportowy UH-60 Black Hawk. W programie FARA uczestniczą dwaj oferenci: Bell Textron z modelem 360 Invictus oraz Lockheed Martin Raider X. Według harmonogramu wybór konstrukcji zapadnie w drugiej połowie 2023 roku, co ma umożliwić rozpoczęcie dostaw do końca bieżącego dziesięciolecia.

Próby w locie rozpoczęto w październiku bieżącego roku. W przypadku trójlufowego działka XM915, którego prototyp testowany był także w naziemnym ośrodku doświadczalnym armii amerykańskiej z wykorzystaniem śmigłowca AH-1W Cobra (egzemplarz wycofany z eksploatacji w USMC), wystrzelono już setki pocisków. Broń charakteryzuje się szybkostrzelnością maksymalną 1500 pocisków na minutę i wysoką celnością. Podobnie jak w przypadku maszyn bojowych, będzie umieszczone w obrotowym stanowisku pod kadłubem.

Z kolei wyrzutnia MEL ma charakteryzować się możliwością jednoczesnego zabrania różnorodnego uzbrojenia podwieszanego oraz bezzałogowych aparatów latających. Ma to stanowić znaczne udogodnienie w stosunku do obecnie używanych wyrzutni M299 (eksploatowanych na AH-64 Apache/Guardian oraz AH-1Z Viper).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc