Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie nadal wspierają Ukraińców

Fot. USAF

6 grudnia amerykański Departament Obrony poinformował o zatwierdzeniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej, która trafi na Ukrainę. Ponownie broń i wyposażenie będą pochodzić z zasobów amerykańskich sił zbrojnych.

Grudniowy pakiet ma wartość 175 mln USD. Obejmuje przede wszystkim amunicję do wcześniej dostarczonych systemów uzbrojenia bądź lokalnych zintegrowanych ze sprzętem zachodnim. Mowa o kierowanych pociskach AIM-9M Sidewinder, AIM-7 Sparrow, kolejnych pakietach do artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS/MLRS, pocisków artyleryjskich kalibru 105 i 155 mm, pocisków do przełamania obrony przeciwlotniczej AGM-88 HARM. Poza nimi Amerykanie dostarczą kolejne kierowane pociski przeciwpancerne TOW oraz FGM-148 Javelin i granatniki AT4. Pakiet obejmuje także ponad 4 mln sztuk amunicji strzeleckiej różnych kalibrów, pojazdy techniczne, ładunki wybuchowe różnego typu, części zamienne, a także sprzęt do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej.

Jak wskazuje Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wartość pomocy wojskowej, którą Amerykanie przekazali Ukraińcom przekroczyła 44 mld USD. Z kolei pomoc pozostałych państw jest oszacowana na kwotę około 36 mld USD. W przypadku Amerykanów, obecnie w Kongresie prowadzona jest debata co do przyszłości programu pomocy wojskowej Ukrainie. Według nieoficjalnych informacji, w przypadku kontynuacji, w przyszłości można spodziewać się dostaw kolejnych typów sprzętu wojskowego, co jest związane z uzupełnieniem strat i brakiem dostępności broni pochodzenia wschodniego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc