Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie kupują łopaty NP2000

Zmodernizowany C-130H Hercules wyposażony w łopaty NP2000. Fot. Łukasz Pacholski

17 lutego korporacja Raytheon poinformowała o podpisaniu umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie produkcji i dostaw łopat NP2000, które mają posłużyć do modernizacji średnich samolotów transportowych C-130H Hercules.

Bazowy kontrakt ma wartość 135 mln USD, a w momencie podpisania (10 lutego) uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 11 mln USD. Umowa obejmuje także opcje kontraktowe, które mogą zwiększyć wartość programu do 708 mln USD. W przypadku wykorzystania opcji prace mają trwać do stycznia 2028 roku – tak duża wartość kontraktu może mieć związek z planowaną gruntowną modernizacją wszystkich C-130H Hercules, które mają pozostać w strukturach amerykańskich sił zbrojnych. Ma to być także odpowiedź na obecne problemy z dotychczas używanymi czterołopatowymi zestawami, które wymusiły uziemienie 30% floty.

Produkowane przez Collins Aerospace, podmiot należący do Raytheon Technologies, NP2000 stanowią element pakietów modernizacyjnych do samolotów C-130H Hercules. Ich zastosowanie pozwala na zwiększenie o 20% ciągu, redukcję hałasu oraz ograniczenie o około 50% czasu obsługowego (w stosunku do klasycznych zestawów czterołopatowych). Dotychczas NP2000 były kupowane na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych, ale są także oferowane na eksport (w ramach procedury FMS) – pierwszym i jak na razie jedynym państwem, które zdecydowało się na montaż NP2000 na swoich C-130H jest Chile.

W ramach obecnych planów zmodernizowane C-130H Hercules mają przez wiele lat stanowić element amerykańskiego lotnictwa transportowego. Dzięki przebudowie, obejmującej obok NP2000 także nową konfigurację kabiny pilotów oraz awioniki pokładowej, dojdzie do redukcji kosztów eksploatacji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc