Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus z formalnym kontraktem na konwersję hiszpańskich A330

Wizja artystyczna samolotu Airbus A330MRTT w barwach Sił Powietrznych Hiszpanii. Fot. Airbus

12 listopada koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Hiszpanii w sprawie dostawy lotnictwu wojskowego tego kraju trzech wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego A330MRTT.

Cała trójka samolotów ma pochodzić z rynku wtórnego (ich dotychczasowym operatorem były hiszpańskie linie lotnicze Iberia). Pierwszy z nich został już przebazowany do Hiszpanii w malowaniu wojskowym – obecnie reprezentuje konfigurację transportowo-pasażerską. Wkrótce rozpocznie się proces konwersji do standardu MRTT, który potrwa do 2023 roku. Cała partia ma zostać dostarczona w pełnej konfiguracji do końca 2025 roku, dodatkowo Airbus dostarczy pakiet części zamiennych, urządzenia do naziemnej obsługi, a także usługę szkolenia personelu. Prace związane z konwersją będą prowadzone w zakładach europejskiego koncernu w Getafe w Hiszpanii.

Zgodnie z dostępnymi danymi, cała trójka samolotów Airbus A330-200, które zostały zakupione przez Hiszpanię zostały wyprodukowane w 2015 roku. W 2020 roku rząd w Madrycie podjął decyzję o uruchomieniu dodatkowych środków budżetowych w celu wsparcia lokalnego przemysłu zbrojeniowego – w ramach inwestycji założono zamówienie trzech samolotów tankowania powietrznego Airbus A330MRTT, a także czterech maszyn patrolowych bazowania lądowego Airbus C295MPA. Pomimo międzynarodowego charakteru koncernu Airbus, tego typu zamówienia wspierają przemysł lokalny, gdyż będą w nich uczestniczyć przede wszystkim zakłady w Hiszpanii.

Dotychczas Airbus dostarczył klientom na całym świecie 51 samolotów A330MRTT - większość z nich została zbudowana jako fabrycznie nowe maszyny, jednak prowadzono już także konwersję używanych egzemplarzy (m.in. dla Australii). Łącznie globalna flota wylatała już ponad 250 tys. godzin.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc