Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus rozpoczął dostawy śmigłowców H135 do Marynarki Wojennej Hiszpanii

Fot. Airbus

27 października koncern Airbus poinformował o zapoczątkowaniu dostaw wielozadaniowych śmigłowców H135 do nowego użytkownika wojskowego – Marynarki Wojennej Hiszpanii.

Ogółem, na mocy umowy zawartej pomiędzy rządem Hiszpanii oraz producentem, Marynarka Wojenna Hiszpanii otrzyma siedem maszyn tego typu. H135 będą wykorzystywane do szkolenia nowych pilotów wiropłatów lotnictwa morskiego tego kraju, którzy później będą pełnić służbę w jednostkach wyposażonych w rodzinę H-60 Seahawk czy NHIndustries NH90TTH.

Cała siódemka morskich JH135 jest elementem większego zamówienia, które opiewało na 36 egzemplarzy. Osiemnaście z nich trafi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a druga połowa do Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych. W przypadku wojska, dołączą do szesnastu już eksploatowanych śmigłowców tego typu. Cała flota ma pozwolić na  zwiększenie efektywności szkolenia pilotów wiropłatów w całych hiszpańskich siłach zbrojnych. Dzięki standaryzacji projekt ma także ograniczyć koszty.

Dla koncernu Airbus program H135 to jeden z największych sukcesów marketingowych w segmencie wiropłatów. W eksploatacji znajduje się ponad 1400 egzemplarzy, które są używane przez około 320 operatorów w 66 państwach. Łącznie flota wylatała ponad 6,7 mln godzin. Obok użytkowników cywilnych i komercyjnych, wiele H135 trafiło także do Sił Zbrojnych bądź służb porządku publicznego na świecie. W przypadku wojska, jednym z kluczowych zadań jest szkolenie i trening pilotów, którzy później trafiają do jednostek operacyjnych wykorzystujących zaawansowane konstrukcje produkcji zachodniej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc