Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus dostarczy nowe H135 do Hiszpanii

Hiszpania zamówiła kolejną partię wielozadaniowych śmigłowców H135, które trafią do wojska i służb porządku publicznego. Fot. Airbus

23 grudnia koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z rządem Hiszpanii w sprawie dostaw 36 wielozadaniowych śmigłowców H135. Wiropłat trafią do jednostek podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwu Obrony.

Zamawiający dokonał prostego podziału zamówionych maszyn - osiemnaście trafi do Sił Zbrojnych, gdzie dołączy do szesnastu już eksploatowanych. Użytkownikami będą Siły Powietrzne oraz lotnictwo morskie. W obu przypadkach ich głównym zadaniem będzie szkolenie zaawansowane pilotów wiropłatów wszystkich rodzajów sił zbrojnych – zakup podyktowano chęcią pełnej standaryzacji procesu, co ma także przyczynić się do ograniczenia kosztów. W przypadku pozostałej osiemnastki, śmigłowce trafią do Policji oraz Guardia Civil. Obie formacje także już eksploatują H135, a zakup kolejnych pozwoli na wycofanie dotychczas używanych Bo 105, rozszerzając jednocześnie spektrum zadań możliwych do wykonania.

Produkowane przez koncern Airbus śmigłowce H135 są jednym z hitów na rynku maszyn wielozadaniowych kategorii lekkiej. Dotychczas producent dostarczył ponad 1300 egzemplarzy, które są eksploatowane przez ponad 300 operatorów w 64 państwach świata (w Polsce w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym oraz Straży Granicznej) - łącznie wylatały ponad 6 mln godzin.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Airbus dostarczy nowe H135 do Hiszpanii”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc