Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rząd Hiszpanii autoryzował nowe wydatki lotnicze

Lotnictwo wojskowe Hiszpanii otrzymało fundusze na zakup trzech samolotów transportowo-tankujących Airbus A330 MRTT. Fot. Airbus

Rada Ministrów Królestwa Hiszpanii zaakceptowała budżet trzech przedstawionych przez Ministerstwo Obrony strategicznych projektów dotyczących lotnictwa wojskowego. Dotyczą one głównie działań prowadzonych przez koncern Airbus, posiadający w Hiszpanii zakłady w Sewilli, Getafe i Albacete.

Jedną z najważniejszych jest decyzja o kontynuacji zaangażowania przemysłowego i finansowego w projekt FCAS (Future Combat Air System). Prowadzony wspólnie z Francją i Niemcami program budowy przyszłego samolotu bojowego otrzymał w budżecie na rok 2021 kwotę 113 mln EUR. Realizacja drugiej fazy projektu FCAS ma zapewnić około 2000 miejsc pracy w lokalnym przemyśle.

Kolejną jest akceptacja zakupu trzech wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących Airbus A330 MRTT, na co w 2021 r. przeznaczone będzie 148 mln euro. Poprzednie zasoby Ejercito del Aire w tym zakresie (Boeingi 707) zostały wycofane w 2016 r. bez zapewnienia bezpośredniego następcy. Lotnictwo hiszpańskie dysponuje kilkoma samolotami A400M mogącymi pełnić rolę tankowców, ale dla zabezpieczenia zobowiązań sojuszniczych, strategicznych działań lotnictwa bojowego oraz transportu na duże odległości niezbędne są większe maszyny odrzutowe.

Trzeci duży projekt dotyczy kupna i modernizacji wiropłatów i będzie prowadzony wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Wspólny zakup nowych śmigłowców ma umożliwić uzyskanie korzyści w postaci niższych cen zakupu i późniejszego utrzymania maszyn. Hiszpańskie lotnictwo otrzyma 36 nowych śmigłowców H135 oraz cztery H160. Te ostatnie wzmocnią wraz z 18 H135 w wersji policyjnej zasoby wiropłatowe MSW, pozostałe 18 H135 trafi do lotnictwa wojskowego. Zakup ma pozwolić na stworzenie w zakładach Airbusa w Albacete i Getafe około 650 stanowisk pracy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc