Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

FCAS z Hiszpanią

11 lutego minister obrony Hiszpanii poinformowała, że w czwartek dojdzie do podpisania porozumienia o dołączeniu tego kraju do niemiecko-francuskiego projektu budowy wielozadaniowego samolotu bojowego nowej generacji FCAS.

Hiszpanie planowali dołączenie do programu w lipcu 2017 roku, jednak wówczas udało się osiągnąć wyłącznie status obserwatora. 30 stycznia Niemcy oraz Francuzi przesłali Hiszpanom oficjalne zaproszenie do przyłączenia. W jego ramach Madryt wniesie do projektu 25 mln euro (na poziomie dwuletniego projektu studyjnego). W kolejnych latach udziały będą rosły, jednocześnie pozwoli na utrzymanie poziomu zatrudnienia w zakładach koncernu Airbus w tym kraju.

FCAS ma wejść do służby w latach 40. bieżącego wieku i zastąpić obecnie eksploatowane wielozadaniowe samoloty bojowe. Obok niego powstaje drugie międzynarodowe konsorcjum, które składa się z Wielkiej Brytanii oraz Włoszech. W zeszłym roku Brytyjczycy zaprezentowali demonstrator technologii Tempest, który ma stanowić fundament projektu.

Obecnie Madryt planuje wybór następców dla wielozadaniowych samolotów bojowych F/A-18A/B Hornet – jedna z koncepcji zakłada zakup kolejnej partii Eurofighter Typhoon (40), które pozwoliłyby na zastąpienie części z nich. W kolejce do zastąpienia znajdują się także Boeing AV-8B Harrier.

(ŁP) Foto: Airbus
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc