27 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji kolejnych partii produkcyjnych kierowanych pocisków rakietowych rodziny GMLRS przeznaczonych do wyrzutni M142 oraz M270.
Kwietniowa umowa ma wartość 4,8 mld USD, jednak w momencie podpisania nie uruchomiono finansowania. Poszczególne partie objęte kontraktem będą zamawiane na podstawie osobnych zleceń. Komunikat Departamentu Obrony wskazuje, że cały projekt ma zostać ukończony do końca października 2026 roku i obejmuje 18. oraz 19. serię produkcyjną. Jak wskazuje producent, mowa o modelach z dwoma rodzajami głowic bojowych – M30A2 oraz M31A2. W obu przypadkach pociski pozwalają na porażenie celów odległych od wyrzutni o ponad 70 km.
Jak wskazuje producent, korporacja Lockheed Martin, kontrakt ma będzie realizowany w trybie wyższego tempa produkcji, co jest związane z potrzebami operacyjnymi. Dotychczas producent dostarczył ponad 40 tys. pocisków GMLRS różnych odmian, które trafiły do amerykańskich sił zbrojnych oraz klientów eksportowych. Od ostatnich miesięcy amunicja tego typu jest systematycznie dostarczana na Ukrainę, gdzie jest wykorzystywana (z sukcesami) przez Siły Zbrojne Ukrainy do walki z siłami rosyjskimi. Kwietniowy kontrakt ma umożliwić m.in. odbudowę zapasów magazynowych nadszarpniętych przez wsparcie Ukrainy.
Nie można wykluczyć, że w ramach powyższych partii produkcyjnych dojdzie do zamówienia amunicji przeznaczonej dla Polski. Władze amerykańskie zakończyły bowiem proces autoryzacji sprzedaży dużego pakietu amunicji, który obejmuje m.in. 461 pakietów (po sześć rakiet) M30A2, a także 521 pakietów M31A2. Dodatkowo zatwierdzony wniosek obejmuje także 532 „sześciopaki” XM403 GMLRS-ER.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu