Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Estonia chce HIMARSy

Estonia może stać się kolejnym europejskim użytkownikiem systemu M142 HIMARS. Fot. USMC

15 lipca amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu wniosku eksportowego w sprawie możliwej sprzedaży Estonii wyrzutni rakietowych systemów artyleryjskich M142 HIMARS.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, rząd Estonii jest zainteresowany zakupem (poprzez procedurę FMS) sześciu wyrzutni M142 HIMARS wraz z 36 pakietami rakiet M30A2 GMLRS, 36 pakietami rakiet M31A2 GMLRS, 36 pakietami XM403 ER GMLRS, 36 pakietami XM404 ER GMLRS oraz do 18 sztuk pocisków M57 ATACMS. Dodatkowo umowa może obejmować nieokreśloną liczbę pakietów z amunicją szkolno-treningową M28A2 LCRRPR, zestawem części zamiennych oraz pakietu logistyczno-szkoleniowego. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 500 mln USD.

Decyzja o zakupie systemu M142 HIMARS przez Estonię nie była wcześniej deklarowana. Z całą pewnością ich pozyskanie ma związek z sytuacją geopolityczną w regionie – Estonia, podobnie jak inne państwa bałtyckie znacznie zwiększa budżet przeznaczony na obronność. Dotychczas M142 HIMARS został zakupiony, w regionie, przez Rumunię oraz Polskę – w przypadku drugiego z wymienionych państw zamówiono dotychczas 20 wyrzutni, a w bieżącym roku Warszawa wysłała LoR w sprawie kontynuacji zakupów. Obecnie oczekiwana jest decyzja Departamentu Stanu w tej sprawie. Dodatkowo kilka sztuk zostało przekazanych przez rząd Stanów Zjednoczonych Ukrainie, gdzie są intensywnie eksploatowane w działaniach wojennych na wschodzie kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc