Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zmiana warty we włoskim lotnictwie

21 września w bazie lotniczej Sigonella odbyła się uroczystość wycofania ze służby samolotów patrolowych bazowania lądowego Breguet Atlantic oraz symboliczne przekazanie zadań kolejnym maszynom tej klasy, czyli Leonardo P-72A.

Stare Breguet Atlantic służyły we Włoszech przez około 45 lat, w tym czasie wylatały ponad 250 tys. godzin, przede wszystkim w ramach misji patrolowych nad obszarami Morza Śródziemnego oraz Adriatyckiego. Ogółem Włosi zakupili osiemnaście egzemplarzy, które należały formalnie do Sił Powietrznych, jednak dowodzenie nad operacjami spoczywały na personelu Marynarki Wojennej – co ważne, pomimo wielu lat eksploatacji, nie odnotowano żadnej straty sprzętowej.

Problemy techniczne, trudności z dostępem o części zamiennych spowodowały, że Włosi rozpoczęli poszukiwania następców. W 2014 roku zdecydowano się na zakup czterech samolotów patrolowych ATR-72MP, które bazowały na pasażerskim 72-600. Dzięki nim utrzymana zostanie zdolność do zapewnienia dozoru nad obszarami morskimi. W przyszłości ich uzupełnieniem mają być wyspecjalizowane samoloty patrolowe posiadające zdolność do zwalczania celów nawodnych i podwodnych – Rzym ma współpracować z pięcioma innymi państwami NATO, jednak grupa nie zamyka się na innych partnerów.

Włosi są pierwszymi użytkownikami samolotów patrolowych Leonardo P-72A. Poza nimi, na powyższą konstrukcję zdecydowały się także Turcję oraz Pakistan.

(ŁP) Foto: Davide Calasanzio
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc