Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zielone światło na sprzedaż ppk TOW 2A do Egiptu

Departament Stanu zatwierdził sprzedaż do Egiptu kolejnej partii ppk TOW. Fot. US Army

19 maja amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Egiptu partii kierowanych pocisków przeciwpancernych TOW 2A wraz z niezbędnym zestawem produktów dodatkowych. Maksymalna wartość, potencjalnej, umowy to 691 mln USD.


Zgodnie z amerykańskimi procedurami, zgoda Departamentu Stanu to pierwszy krok to przygotowania umowy LoA. Jednocześnie jest to moment upublicznienia oferty i skierowanie sprawy do Kongresu Stanów Zjednoczonych. W ramach planowanej sprzedaży, Egipt może zakupić 5070 sztuk pocisków BGM-71E-4B-RF TOW 2A (w tym 70 przeznaczonych do prób odbiorczych poszczególnych partii produkcyjnych) wraz z częściami zamiennymi, publikacjami i podręcznikami użycia, narzędziami oraz urządzeniami diagnostycznymi. Dodatkowo, standardowo, pakiet zawiera usługi szkolno-logistyczne – w przypadku zawarcia umowy, głównym realizatorem będzie korporacja Raytheon, czyli producent ppk TOW 2A.

Siły zbrojne Egiptu są wieloletnim użytkownikiem pocisków rodziny BGM-71 TOW. Część z nich została wyprodukowana na amerykańskiej licencji w zakładach lokalnego przemysłu obronnego. Tylko w bieżącym wieku dostawy obejmowało około 9000 sztuk. W wielu przypadkach broń była zamawiana i finansowana z amerykańskich funduszy pomocy wojskowej FMF, których Egipt jest jednym z głównych odbiorców.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc