Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wodowanie fregaty Kumano, czyli Miecznik po japońsku

Wodowanie fregaty Kumano, pierwszej jednostki typu FFM. Fot. Morskie Siły Samoobrony Japonii

19 listopada w stoczni Mitsui E&S Shipbuilding w Tamano odbyła się uroczystość wodowania i chrztu fregaty Kumano. Jest to pierwsza jednostka typu FFM, która osiągnęła gotowość techniczną do prac wyposażeniowych na wodzie.


Formalnie okręt jest drugim przedstawicielem typu (oznaczenie alfanumeryczne FFM-2). Pierwsza para została zamówiona przez Ministerstwo Obrony Japonii dla Morskich Sił Samoobrony w roku budżetowym 2018. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 30 października 2019 r., a według harmonogramu ma trafić do służby w marcu 2022 r. Prototypowa FFM-1 (jeszcze nie nazwana) jest budowana w stoczni Mitsubishi Heavy Industries w Nagasaki - położenie jej stępki odbyło się 29 października 2019 r. Obecnie brak informacji o terminie wodowania. Łącznie planowany jest zakup ośmiu fregat tego typu (stępki pod drugą parę położono w stoczni Mitsubishi Heavy Industries w Nagasaki 15 lipca 2020 r.).

Fregaty typu FFM wypierają do 5500 ton przy wymiarach 132,5x16x9 m. Napęd w układzie CODOG składający się z turbiny gazowej Rolls-Royce MT30 i dwóch silników wysokoprężnych MAN 12V28/33D ma pozwolić na osiągnięcie prędkości maksymalnej około 30 węzłów. Zestaw uzbrojenia ma objąć 127 mm armatę Mk 45 Mod. 4 L/62, dwa zdalnie sterowane stanowiska strzeleckich z 12,7 mm wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi, wyrzutnię Mk 49 systemu RAM, dwie wyrzutnie kierowanych przeciwokrętowych pocisków typu 17 (cztery pojemniki transporowo-startowe). Do walki z celami podwodnymi otrzymają dwie trójrurowe wyrzutnie HOS-303 do 324 mm torped ZOP. Na razie ze względów budżetowych zrezygnowano z montażu na pierwszych dwóch jednostkach pionowych wyrzutni uniwersalnych Lockheed Martin Mk 41 (przewidziano po dwa moduły). W rufowej części kadłuba zlokalizowano hangar wraz z lądowiskiem do średniego śmigłowca pokładowego. Obecnie Siły Samoobrony Japonii eksploatują licencyjne Sikorsky SH-60K/J Seahawk. Ponadto fregaty mają otrzymać system walki minowej, obejmujący bezzałogowe pojazdy nawodne i podwodne.

Rząd Japonii, wdrażając politykę eksportu broni, proponuje fregaty typu FFM potencjalnym klientom. 5 listopada media indonezyjskie poinformowały, że władze japońskie złożyły wstępną ofertę sprzedaży do tego kraju czterech fregat z opcją na cztery kolejne, które mogłyby zostać zbudowane na licencji w Indonezji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc