Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza fregata FFG(X) oficjalnie nazwana

Fincantieri

7 października Sekretarz Marynarki Stanów Zjednoczonych oficjalnie ogłosił nazwę dla prototypowej fregaty wielozadaniowej FFG(X) - wbrew wcześniejszym doniesieniom, otrzyma ona historyczną nazwę USS Constellation i numer FFG-62. 

Będzie to piąta jednostka nosząca historyczną nazwę - pierwsza USS Constellation była fregatą zbudowaną w 1797 roku i pełniącą ważne zadanie w początkach Stanów Zjednoczonych. Drugi okręt o tej nazwie, także żaglowiec, został wcielony w 1854 roku i jest zachowany do dnia dzisiejszego jako jednostka muzealna. Trzecim USS Constellation miał być krążownik liniowy, którego stępkę położono w 1920 roku, jednak ze względu na traktat waszyngtoński jego budowa została wstrzymana, a zbudowane elementy złomowano w 1923 roku. Czwartym był lotniskowiec, który znajdował się w służbie w latach 1961-2003.  

Oficjalne nadanie nazwy dla pierwszej fregaty kończy fazę spekulacji. Poprzedni Sekretarz Marynarki skłaniał się do nazwy Agility, a w lipcu bieżącego roku Departament Obrony, nieoczekiwanie, ogłosił, że jednostka ma nosić nazwę USS Brooke i numer FFG-1.  

Według planów US Navy ma otrzymać dwadzieścia fregat typu Constellation, które stanowią amerykańską wersję typoszeregu FREMM. Ich budowa będzie realizowana w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette z udziałem podmiotów amerykańskich i europejskich.  

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwsza fregata FFG(X) oficjalnie nazwana”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc