Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wielka Brytania dostarczy uzbrojenie Ukrainie

Wielka Brytania rozpoczęła przekazywanie Ukrainie uzbrojenia przeciwpancernego. Najbardziej prawdopodobne jest, że chodzi o pociski (a być może również o CLU) Javelin, choć pewne poszlaki świadczą o innym typie uzbrojenia. Fot. British Army

17 stycznia minister obrony Wielkiej Brytanii Robert Ben Wallace ogłosił, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dostarczy broń przeciwpancerną Siłom Zbrojnym Ukrainy. Transport uzbrojenia został wysłany jeszcze tego samego dnia na pokładzie samolotów transportowych C-17 Globemaster.

Deklaracja padła podczas przemówienia Wallace'a w brytyjskim parlamencie. Nie wiadomo, o jaką broń chodzi ‒ brytyjski minister powiedział tylko, że „podjęto decyzję o dostawie lekkich przeciwpancernych systemów uzbrojenia defensywnego na Ukrainę”. W praktyce może chodzić o granatniki jednorazowe AT4 bądź przeciwpancerne pociski kierowane NLAW lub Javelin. Te ostatnie wydają się najbardziej prawdopodobne, bowiem Siły Zbrojne Ukrainy dysponują już pewną liczbą zespołów celowniczych CLU, zapasem pocisków i przeszkolonym do ich wykorzystania personelem. Jednak Brytyjczycy twierdzą, że wraz z pierwszą partią uzbrojenia na Ukrainę trafili również instruktorzy mający wyszkolić ukraińskich żołnierzy w zakresie wykorzystania przekazanego uzbrojenia, niewykluczone zatem, że chodzi o inny system. Na NLAW lub AT4 wskazuje przekazana przez Wallace'a informacja o tym, że chodzi o broń krótkiego zasięgu służącą do samoobrony. Brytyjski minister jednocześnie stwierdził, że dostawa brytyjskiego uzbrojenia przeciwpancernego może pomóc odstraszyć Rosjan od Ukrainy, a ponadto zaprosił rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu na rozmowy do Londynu celem omówienia aktualnej sytuacji i, o ile to możliwe, zażegnania kryzysu.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że zgodnie ze wskazaniami wirtualnych programów do śledzenia lotów samolotów, transportowce nie poleciały najkrótszą możliwą trasą, lecz ominęły niemiecką przestrzeń powietrzną lecąc nad Danią. Część komentatorów zaczęła spekulować o braku niemieckiej zgody na przelot, co jednak  wydaje się być nieprawdopodobne. Bardziej prawdopodobnym wydaje się być celowe użycie takiej trasy przelotu przez Wielką Brytanię (i Stany Zjednoczone?) jako wyrazu sprzeciwu wobec rządu niemieckiego, który mimo zapewnień o pełnym wsparciu politycznym dla niezależności Ukrainy nie wspiera dostaw uzbrojenia na Ukrainę przez państwa NATO.

Wielka Brytania jest kolejnym państwem, które zdecydowało się przekazać uzbrojenie zagrożonej przez rosyjski atak Ukrainie. Działania takie podjęły m.in. Stany Zjednoczone Ameryki, Republika Łotewska i Republika Estońska, przy czym Berlin miał odmówić zgody na przekazanie Ukrainie eks-enerdowskich 122 mm ciągnionych haubic D-30, których przekazanie planowało te ostatnie państwo.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc