Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraina dostarczy turbiny do indyjskich fregat rosyjskiego projektu

Ukraina dostarczy kolejne turbiny gazowe do fregat budowanych dla Indii. Fot. „Zorja-Maszproekt”

Jak podało podało przedsiębiorstwo państwowe Ukroboronprom, indyjska stocznia Goa Shipyard Limited zakupiła na Ukrainie dwa zespoły napędowe do fregat budowanych w Indiach na podstawie rosyjskiego projektu 11356M.Wartość kontraktów sięga 100 mln USD. Ulokowano je u państwowego producenta turbin gazowych i przekładni redukcyjnych Kompleks badawczo-produkcyjny turbin gazowych „Zorja-Maszprojekt” w Mikołajowie. Firma wyprodukuje i dostarczy do Goa dwa zespoły napędowe typu M7N2E. Pierwszy ma trafić do stoczni w grudniu 2022 roku, kolejny w lipcu 2023 roku.

Zespoły M7N2E stanowią modyfikację typu M7N1E, składającego się z dwóch turbin gazowych mocy szczytowej DT59 i dwóch marszowych DS71 oraz dwóch przekładni redukcyjnych R063 i jednej R1063. Łączna moc zespołu wynosi 44 000 kW/58 000 KM. Nowa odmiana cechuje się zastosowaniem m.in. nowocześniejszego, cyfrowego systemu sterowania.

To kolejny kontrakt „Zorji” związany z napędami do fregat projektu 11356 dla Indii. W maju 2020 roku Goa Shipyard zamówiła dwa zespoły M7N1E do pary projektu 11356R, które są budowane przez rosyjską Stocznię Nadbałtycką „Jantar” w Kaliningradzie. Chodzi o jednostki typu Admirał Grigorowicz, których produkcję rozpoczęto w 2013 roku z przeznaczeniem dla rosyjskiej Marynarki Wojennej. Okręty miały zasilić Flotę Czarnomorską, ale na przeszkodzie stanęły sankcje nałożone przez Ukrainę po aneksji Krymu w 2014 roku. W ich wyniku doszło do przerwania łańcucha kooperacyjnego z południowym sąsiadem, co odcięło stocznie rosyjskie od dostaw turbin gazowych, przekładni redukcyjnych i innych podzespołów oraz napraw i remontów tych maszyn oraz masy innych produktów przemysłu obronnego. Na pewien czas sparaliżowało to całkowicie produkcję okrętów w Rosji, w tym tak oczekiwanych jak kolejne jednostki projektu 11356R.

W związku z tą sytuacją Federacja Rosyjska zaproponowała Indiom, eksploatującym już sześć podobnych fregat projektu 11356 typu Talwar powstałych w Kaliningradzie i Sankt Petersburgu, odkupienie dwóch najbardziej zaawansowanych w budowie okrętów - niedoszłych Admirałów Butakowa i Istomina, których produkcję rozpoczęto w 2013 roku. Porozumienie międzyrządowe w tej sprawie Nowe Delhi i Moskwa zawarły w październiku 2016 roku. Zanim do tego doszło, Indie musiały porozumieć się z Ukrainą, aby ta wyraziła zgodę na eksport turbin koniecznych do ukończenia fregat powstających w Kaliningradzie. Gdy to się stało, Indie zawarły kontrakt z Rosją na dokończenie wspomnianej pary okrętów i licencyjną budowę dwóch następnych w stoczni Goa Shipyard Limited w Goa, przy współpracy technicznej z „Jantarem”. Wszystkie indyjskie fregaty projektu 11356M będą napędzane turbinami ukraińskiej produkcji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc