21 czerwca na pokładzie brytyjskiego niszczyciela typu 45 HMS Defender, cumującego z kurtuazyjną wizytą w Odessie, podpisano memorandum w sprawie realizacji projektów partnerstwa morskiego między konsorcjum przemysłowym z Wielkiej Brytanii a Siłami Morskimi Sił Zbrojnych Ukrainy.
Memorandum sygnowali wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Myroniuk i minister ds. zamówień publicznych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Jeremy Quinn.
Porozumienie ma trwać przez pięć lat i jego celem jest wspieranie rozwoju Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy (WMSU - Wijśkowo-Morśki Syły Zbrojnych Sył Ukrajiny). Było to możliwe w ramach podpisanych w ubiegłym roku umów kredytowych dla Ukrainy. Brytyjczycy między innymi zaprojektują i wyprodukują osiem małych okrętów rakietowych dla WMSU i wspomogą Ukraińców w budowie baz morskich na morzach Azowskim i Czarnym.
Jednak zanim to nastąpi, jak oświadczył dowódca Sił Morskich Ukrainy kadm. Ołeksij Nejiżpapa, „w najbliższym czasie WMSU otrzyma dwa okręty typu Sandown, które obecnie wchodzą w skład Royal Navy, po ich pełnej rewizji, naprawie, modernizacji, dodatkowym wyposażeniu i odpowiednim przeszkoleniu personelu Sił Morskich Ukrainy”. Ukraina negocjowała zakup dwóch niszczycieli min typu Sandown od kilku miesięcy. Finansowanie projektu planowane jest z pożyczek udzielonych przez Wielką Brytanię na rozwój WMSU.
Niszczyciele min typu Sandown to pierwsze Royal Navy jednozadaniowe okręty przeciwminowe (Single Role Minehunter). Poprzedzający je większy typ Hunt był hybrydą trałowca z niszczycielem min. Sandowny nie mają możliwości użycia trałów, nie są też przystosowane do innych funkcji (poza patrolowaniem, i to w ograniczonym zakresie).
Wyprodukowano łącznie 12 tych jednostek i wchodziły one do służby w Royal Navy w latach 1988-2001 w dwóch nieco różniących się seriach. Ponadto wyeksportowano trzy Sandowny do Arabii Saudyjskiej, gdzie są znane jako typ Al Jawf. Licencję na wykorzystanie tego projektu zakupiła Hiszpania, a po jego dopasowaniu do potrzeb Armada Española powstało tam sześć podobnych jednostek typu Segura. Natomiast Wielka Brytania ma wciąż w kampanii sześć jednostek. Pozostałe dwie wycofano, jedna jest nieaktywna, zaś trzy sprzedano Estonii. Były to eks-HMS Sandown (M 101, od 2007 roku Admiral Cowan M 313), eks-HMS Inverness (M 102, od 2008 roku Sakala M 314) i eks-HMS Bridport (M 105, od 2009 roku Ugandi M 315). Royal Navy wycofa resztę Sandownów w tej dekadzie. Zastąpią je systemy bezzałogowe, obecnie testowane na Wyspach.
Niszczyciele min typu Sandown w toku eksploatacji w Royal Navy były modernizowane, między innymi unowocześniono system kierowania walką minową, sonar kadłubowy i inne. Nie wiadomo na razie, które jednostki trafią pod banderę z tryzubem, ani czy i w jakim zakresie - mimo deklaracji kadm. Nejiżpapy - zostaną zmodernizowane. Obecnie jedynym okrętem przeciwminowym WMSU jest jeszcze trałowiec redowy Henicześk (M 360, eks-U 360) projektu 1258 Korund (eks-sowiecki RT-214).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu