Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej czołgów Leopard 2A4 dla Czech?

Czechy negocjują z Niemcami dostawę kolejnych czołgów Leopard 2A4 i wozów zabezpieczenia technicznego BPz 3. 14 czołgów i jeden wzt miałyby trafić do Czech w ramach mechanizmu Ringtausch, taką samą liczbę zaś Czesi mieliby kupić. Fot. Armáda České republiky

21 lutego Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało o prowadzeniu rozmów na temat możliwości dostawy kolejnych eks-niemieckich czołgów dla Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej.

Minister obrony Jana Černochová miała poinformować oficjalnie rząd o już trwających negocjacjach w tej sprawie z władzami Republiki Federalnej Niemiec. Ich przedmiotem jest przekazanie kolejnych 14 czołgów Leopard 2A4 i jednego wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel dla Wojsk Lądowych Republiki Czeskiej. Transakcja ponownie mogłaby odbyć w ramach mechanizmu wymiany okrężnej (niem. Ringtausch), który umożliwia niemieckim władzom przekazywanie własnego uzbrojenia państwom, które przekazują broń i sprzęt wojskowy z własnych zasobów Ukrainie. Innymi słowy, byłaby to forma rekompensaty za uzbrojenie przekazywane przez Czechy dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Toczyć mają się też negocjacje w sprawie odkupienia dalszych 14  Leopardów 2A4 i jednego wzt BPz 3 od niemieckiego przemysłu, zapewne grupy przemysłowej Rheinmetall AG. Koszt transakcji szacowany jest na „setki mln EUR", choć wydaje się, że byłoby to raczej nieco ponad 100 mln EUR, wliczając pakiet serwisowy i amunicję, niż więcej. Decyzja miałaby zostać podjęta w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a w razie zatwierdzenia przejęcia i zakupu czołgów dostawy zostałyby zrealizowane do końca przyszłego roku. Przy okazji czeskie władze poinformowały o kontynuacji negocjacji w sprawie przystąpienia Czech do programu Leopard 2A8.

Jeżeli Praga wyrazi zgodę, Niemcy przekazać mogliby Czechom w ramach Ringtausch łącznie 28 czołgów i dwa wozy zabezpieczenia technicznego, z czego 14 wozów już dostarczono (pierwszy BPz 3 ma dotrzeć do Czech w tym roku). Z kolei w razie aprobaty o  zakupie kolejnych pojazdów, Pozemní síly Armády České republiky dysponować mogłyby 42 czołgami i trzema wzt, a więc kompletnym (choć niezbyt silnym) batalionem. Przezbrojony zostałby zapewne 73. batalion czołgów z Přáslavic 7. Brygady Zmechanizowanej z dowództwem w Hranicach. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej, po zakupie i zakończeniu dostaw Leopardów 2A8 (Praga chce pozyskać 70 wozów bojowych i pojazdów wsparcia, z czego zapewne 44‒58 stanowić będą czołgi), wszystkie Leopardy 2A4 trafią do rezerwy. Przejęcie i zakup dodatkowych Leopardów 2A4 ma pozwolić na szybsze przezbrojenie 73. batalionu czołgów i ułatwić szkolenie żołnierzy, którzy w przyszłości mieliby obsługiwać nowoczesne Leopardy 2A8. Wraz z zakupem bojowych wozów piechoty CV90 Mk IV pozwoli to na przyspieszenie sformowania ciężkiej brygady w ramach zobowiązań podjętych wobec NATO.

Najprawdopodobniej co najmniej część z oferowanych Czechom czołgów to wozy eks-szwajcarskie. Zgodnie ze stanowiskiem szwajcarskich władz, nie mogą one trafić na Ukrainę, więc ‒ być może ‒ 25 odkupionych przez Rheinmetall AG wozów posłuży do zmotywowania państw NATO do wysyłania własnego uzbrojenia i amunicji Ukrainie. Przy okazji zaś na remontach zarobi niemiecka zbrojeniówka.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Więcej czołgów Leopard 2A4 dla Czech?”

  1. A gdzie Leopardy 2 za polskie czołgi przekazane Ukrainie? Z 330 sztuk powinno ich być Kłamliwe niemieckie władze

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc