Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej bombowców B-21A Raider w produkcji

Według deklaracji władz federalnych, w Palmdale w produkcji znajduje się pięć prototypowych bombowców B-21A Raider. Fot USAF

20 września sekretarz Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych poinformował, że w zakładach korporacji Northrop Grumman w Palmdale w Kalifornii w budowie znajduje się pięć egzemplarzy prototypowych bombowca strategicznego B-21A Raider.

Powyższa wiadomość jest sporym zaskoczeniem, gdyż dotychczas Departament Obrony deklarował, że w produkcji znajdują się jedynie dwa B-21 należące do fazy badawczo-rozwojowej. Jak wskazali oficjele, w czasie konferencji w National Harbor w stanie Maryland, program jest realizowany obecnie zgodnie z zakładanym harmonogramem. Zwiększenie tempa produkcji to także wynik rozbudowy zakładów w Palmdale. Pierwszy egzemplarz ma wykonać oblot w 2022 roku. Zgodnie z planami Departament Obrony Stanów Zjednoczonych planuje zakup przynajmniej 100 bombowców B-21A Raider, które pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych Boeing B-1B Lancer oraz Northrop Grumman B-2A Spirit. Uzupełnieniem B-21 będą klasyczne B-52H Stratofortress, które mają przejść proces gruntownej modernizacji. Pojedynczy Raider ma kosztować około 640 mln USD (według cen z 2019 roku).

Pierwszy seryjny B-21A Raider ma trafić do bazy lotniczej Ellsworth w Południowej Dakocie w połowie obecnego dziesięciolecia. Obecnie prowadzone są tam prace budowlane mające na celu przygotowanie niezbędnej infrastruktury naziemnej. Cały program owiany jest ciągle mgłą tajemnicy – dotychczas Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zaprezentował kilka wizji artystycznych, ale nie wiadomo ile mają one wspólnego z rzeczywistą konfiguracją samolotu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc