Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie publikują nowe zdjęcia B-21A Raider

Fot. USAF

22 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych upublicznił nowe, oficjalne, zdjęcia prototypu bombowca strategicznego Northrop Grumman B-21A Raider, który przechodzi próby w ośrodku doświadczalnym w bazie Edwards w Kalifornii.

Jak wskazuje, ogólnikowy, komunikat – zespół doświadczalny w Edwards realizuje szeroki zakres prób prototypu B-21A Raider, który obejmuje zarówno testy naziemne oraz kolejne loty. Co ciekawe, upubliczniono nowe zdjęcia, w tym (po raz pierwszy) wykonane w locie z innego statku powietrznego. Pozwala ono na określenie faktycznego kształtu kadłuba, w tym nosowej części kadłuba, który różni się od tego, co zastosowano w B-2A Spirit.

Przypomnijmy, pierwszy lot (połączony z przebazowaniem do Edwards) miał miejsce 10 listopada 2023 roku. Program ma wysoki poziom tajemnicy, co powoduje, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opublikował niewiele oficjalnych fotografii. Poza prototypem, w różnych etapach montażu znajduje się pięć kolejnych B-21A Raider. Uroczysta prezentacja prototypu miała miejsce 2 grudnia 2022 roku. Według obecnych deklaracji Departament Obrony planuje zakup 100 egzemplarzy seryjnych, których koszt jednostkowy ma oscylować w granicach 692 mln USD (według wartości dolara w 2022 roku). Głównymi partnerami dla korporacji Northrop Grumman w projekcie są Pratt & Whitney, Janicki Industries, Collins Aerospace, GKN Aerospace, BAE Systems oraz Spirit Aerosystems. Kontrakt na budowę samolotów został podpisany w październiku 2015 roku.

Fot. USAF

Zgodnie z deklaracjami pierwszą bazą dla seryjnych maszyn będzie Ellsworth w Południowej Dakocie, gdzie już prowadzone są prace budowlane w zakresie niezbędnej infrastruktury naziemnej. W kolejnych latach maszyny trafią także do Whiteman oraz Dyess. Northrop Grumman B-21A Raider jest bombowcem strategicznym dalekiego zasięgu zbudowanym w technologii obniżenia skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego. Jego podstawowym uzbrojeniem mają być precyzyjne środki bojowe klasy „powietrze-ziemia” przeznaczone do niszczenia celów przy użyciu głowic konwencjonalnych oraz nuklearnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc