Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Węgrzy zwiększą liczbę Gripenów

Fot. Saab

23 lutego szwedzki koncern Saab poinformował o podpisani umowy z FMV w sprawie przygotowania czterech wielozadaniowych samolotów bojowych JAS-39C Gripen dla Węgier.

Powyższa umowa wynika z faktu pośrednictwa administracji Królestwa Szwecji w programie sprzedaży i wsparcia eksploatacji samolotów JAS-39C/D Gripen na Węgrzech. Dotychczas powyższe państwo, na mocy umowy z 2001 roku, eksploatowało czternaście maszyn. Dzięki lutowemu kontraktowi liczba wzrośnie do osiemnastu. Do budowy zostaną wykorzystane zmagazynowane, nieużywane, komponenty – od kilku lat Saab proponuje sprzedaż kilkunastu JAS-39C/D Gripen potencjalnym użytkownikom na świecie.

Jednocześnie zawarcie umowy z Węgrami może stanowić element przełamania impasu dyplomatycznego. Należy bowiem pamiętać, że Budapeszt jest ostatnią stolicą wśród państw NATO, które nie zatwierdziło protokołu akcesji Szwecji do Sojuszu.

W Europie samoloty Saab JAS-39C/D Gripen są eksploatowane przez Szwecję oraz dwa państwa NATO – Węgry oraz Republikę Czeską. W przypadku drugiego z wymienionych, zapadły już decyzje o wyborze ich następców – będą nimi wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II. W przeciwieństwie do Czech, Węgrzy planują eksploatować posiadane maszyny przynajmniej do 2035 roku. Poza zabezpieczeniem własnej przestrzeni powietrznej, są wykorzystywane do realizacji zadań w ramach zobowiązań NATO (w tym misje Air Policing poza granicami kraju).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc