Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brazylijczycy dokupią Gripeny

W czasie uroczystego przekazania pierwszych seryjnych samolotów F-39E Gripen władze poinformowały o autoryzowaniu zakupu kolejnych czterech maszyn. Fot. Saab

22 kwietnia w brazylijskiej bazie lotniczej Santa Cruz znajdującej się w pobliżu Rio de Janeiro odbyły się uroczystości formalnej prezentacji pierwszej pary, seryjnych, wielozadaniowych samolotów bojowych Saab F-39E Gripen należących do Sił Powietrznych tego kraju.


Powyższe wydarzenie było związane ze świętem lotnictwa myśliwskiego w Brazylii – wśród uczestników znaleźli się przywódcy państwa (w tym prezydent) oraz dowództwo sił zbrojnych. Obok uroczystego powitania i chrztu pierwszej pary (seryjnych) samolotów i nadania im lokalnego oznaczenia F-39E Gripen, dowódca Sił Powietrznych ogłosił, że prezydent Brazylii autoryzował zakup kolejnych samolotów tego typu – mowa o czterech egzemplarzach, które pozwolą na zwiększenie zamówienia do 40 sztuk. Zgodnie z publicznymi deklaracjami, kolejna czwórka (mająca stanowić część drugiej transzy liczącej także 36 Gripenów) pozwoli na rozpoczęcie procesu przygotowania nowych baz lotniczych do roli bazowania maszyn bojowych nowej generacji.

Zgodnie z programem F-X2, Brazylia zakupiła 36 samolotów JAS-39E/F Gripen, które mają być budowane w kooperacji koncernów Saab i Embraer. Ten ostatni ma odpowiadać za montaż ostateczny wszystkich dwumiejscowych maszyn JAS-39F (F-39F) oraz większości jednomiejscowych. Dodatkowo bazowy kontrakt zawierał opcję rozszerzające zamówienie o 72 samoloty – według deklaracji producenta, ta liczba miała być rozdzielona na dwa osobne transze po 36 egzemplarzy. Proces zakupu drugiej partii rozpoczął się już, autoryzacja może opóźnić się przez zbliżające się w przyszłym roku wybory parlamentarne.

Obecnie Brazylia jest jednym z dwóch klientów na samoloty JAS-39E/F Gripen. Drugim jest Szwecja, która na potrzeby własnego lotnictwa zamówiła 60 sztuk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc