Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dowódca Sił Powietrznych Brazylii o planach modernizacji

Zgodnie z informacjami dowódcy Sił Powietrznych Brazylii, redukcja kontraktu na samoloty KC-390 Millennium może objąć od 12 do 15 egzemplarzy. Fundusze zostaną spożytkowane na uruchomienie opcji kontraktowej na samoloty JAS-39E/F Gripen lub zakup dwóch Airbus A330MRTT. Fot. Siły Powietrzne Brazylii

2 czerwca dowódca Sił Powietrznych Brazylii poinformował o planach modernizacji sprzętowej tego rodzaju sił zbrojnych. Ponadto była to okazja do upublicznienia dodatkowych informacji o redukcji zamówienia na wielozadaniowe samoloty transportowe Embraer KC-390 Millennium.

Według nowych informacji, liczba samolotów Embraera może zostać ograniczona do 16 sztuk – oznacza to redukcję na poziomie 12 egzemplarzy (według dotychczasowej umowy Brazylijczycy mieli zakupić 28 KC-390). Nie można jednak wykluczyć dodatkowych cięć, według wspomnianej wypowiedzi rozważany jest także wariant drastyczny, oznaczający zakup jedynie 13 egzemplarzy. Przypomnijmy, cztery KC-390 znajdują się już w służbie Sił Powietrznych Brazylii, a Embraer rozpoczął proces montażu dwunastego samolotu dla tego użytkownika (dodatkowo na linii znajduje się także pierwszy egzemplarz dla Portugalii). Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, powodem cięć są kwestie budżetowe i chęć zwiększenia tempa zakupów wielozadaniowych samolotów bojowych Saab JAS-39E/F Gripen.

Obecnie Brazylijczycy oczekują na formalną dostawę (do końca bieżącego roku) pierwszych czterech egzemplarzy spośród 36 zakontraktowanych. Zgodnie z wypowiedzią dowódcy Sił Powietrznych, w bieżącym roku obie strony mają zasiąść do rozmów w sprawie częściowego uruchomienia opcji kontraktowej i zakupu drugiej transzy złożonej z 36 samolotów. Tego typu decyzja była już spodziewana przez koncern Saab w 2019 roku - wówczas przedstawiciele szwedzkiego producenta zakładali, że rozmowy ze stroną brazylijską rozpoczną się po uzyskaniu przez użytkownika pierwszych danych eksploatacyjnych. Pierwszy JAS-39E Gripen Sił Powietrznych Brazylii rozpoczął loty na terenie kraju w październiku ubiegłego roku.

Obok dwóch powyższych projektów, trzecim (równie ważnym i palącym) jest zakup nowych samolotów tankowania powietrznego. Zgodnie z dotychczasowymi informacjami, rząd w Brazylii zdecydował się na zakup dwóch używanych samolotów Airbus A330MRTT. Obecnie brak szczegółów dotyczących tego porozumienia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc